Plan wizyty duszpasterskiej "Kolęda"


PONIEDZIAŁEK, 15 stycznia, od 14.30:
. ul. Sienkiewicza 55, 57 (2 księży)
. ul. Starowarszawska, Joselewicza, Długosza, Krzywa (1 ksiądz)

WTOREK, 16 stycznia, od 14.30:
. ul. Wojciechowskiego 23-25 (2 księży)
. ul. Wojciechowskiego 19 (1 ksiądz)

ŚRODA, 17 stycznia, od 14.30:
. ul. Włocławska 8, 10 (3 księży)

CZWARTEK, 18 stycznia, od 14.30:
. ul. Włocławska 12, 18 (2 księży)
. Nowy Rynek (1 ksiądz)

PIĄTEK, 19 stycznia, od 14.30:
. ul. Garncarska, Zielona (3 księży)

SOBOTA, 20 stycznia, od 9.00:
. ul. Żeromskiego, Łąkowa - za obwodnicą (1 ksiądz)
. ul. Asnyka, Ogrodowa (2 księży)

SOBOTA, 20 stycznia, od 15.00:
. ul. Zawadzkiego 24 (2 księży)

PONIEDZIAŁEK, 22 stycznia, od 14.30:
. ul. Powstańców Wlkp. 9 (2 księży)
. ul. Ceramiczna (1 ksiądz)

Plan "Kolędy" na kolejny tydzień podamy w najbliższą niedzielę.dodano: 14 stycznia 2018

6.01.2018 r. - uroczystość Objawienia Pańskiego i Orszak Trzech Króli

W sobotę 6 stycznia obchodziliśmy liturgiczną uroczystość Objawienia Pańskiego, którą w tradycji nazywa się świętem Trzech Króli. W tym dniu w świątyniach święcona jest kreda, którą na drzwiach naszych domów i mieszkań kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu. W naszym kościele farnym centralna Msza św. - Suma sprawowana w intencji wszystkich parafian, celebrowana była o godz.10.30. Przewodniczył jej proboszcz ks. kanonik Józef Wronkiewicz. Po jej zakończeniu już po raz piąty wyruszyliśmy w barwnym korowodzie na ulice naszego miasta - w ten sposób włączając się w hucznie obchodzony w całym kraju Orszak Trzech Króli. Na czele naszego "zielonego" orszaku szedł anioł z Gwiazdą Betlejemską, a zanim kroczył król ze swoją świtą, w której było kilkuset naszych duszpasterzy i parafian. Przemierzając ulice kolskiej Starówki, Most Warszawski i ul. Sienkiewicza śpiewaliśmy wspólnie kolędy i pastorałki. Po dojściu przed budynek Starostwa Powiatowego nasza "zielona" grupa spotkała się z pozostałymi kolskimi orszakami - "niebieskim" z parafii Matki Bożej Częstochowskiej oraz "czerwonym" z parafii św. Bogumiła. Tam wszyscy trzej królowie spotkali się ze sobą oraz z Herodem i żydowskim arcykapłanem. Po wygłoszeniu dialogu, trzy grupy połączyły się w jeden wielki kolski orszak i wspólnie wyruszyli w dalszą drogę ulicami Koła w poszukiwaniu Świętej Rodziny. Gwiazda doprowadziła rozśpiewaną grupę do Betlejem, które w tym roku ulokowano w kościele św. Bogumiła na osiedlu Płaszczyzna. Tam trzej królowie pokłonili się Jezusowi, Maryi i św. Józefowi oraz złożyli dary - mirrę, kadzidło i złoto. Następnie wszyscy uczestnicy orszaku obejrzeli przedstawienie jasełkowe przygotowane przez dzieci z Przedszkola nr 3, a przed świątynią była możliwość posilenia się ciepłą zupą. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeprowadzenia tego wydarzenia słowa wdzięczności przekazał wikariusz naszej parafii ks. Janusz Kęsicki, który jest głównym koordynatorem Orszaku Trzech Króli w Kole. Tegoroczny Orszak Trzech Króli odbywał się pod honorowym patronatem Prezydenta RP p. Andrzeja Dudy i wpisał się w narodowe obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego hasłem były słowa "Bóg jest dla wszystkich". Organizatorami piątego kolskiego Orszaku Trzech Króli byli: Urząd Miejski w Kole, Starostwo Powiatowe w Kole, parafia farna Podwyższenia Krzyża Świętego, parafia Matki Bożej Częstochowskiej, parafia św. Bogumiła, Miejski Dom Kultury w Kole, Stowarzyszenie "Kolanie" oraz firma R&P Ewa i Piotr Jabłońscy. Swój udział mieli także druhowie z OSP Koło nad Wartą oraz OSP Trzęśniew.dodano: 16 stycznia 2017dodano: 28 grudnia 2017

25.12.2017 r. - uroczystość Narodzenia Pańskiego

Mszą św. nazywaną w tradycji Pasterką sprawowaną 25 grudnia o północy rozpoczęliśmy celebrację uroczystości Narodzenia Pańskiego w naszej parafii. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz ks. kanonik Józef Wronkiewicz.

Pasterka rozpoczęła się procesją do ołtarza, przed którym przygotowana została bożonarodzeniowa szopka. Następnie Ksiądz Proboszcz położył w żłóbku figurkę Nowonarodzonego Jezusa oraz dokonał poświęcenia i okadzenia szopki. W homilii Ksiądz Proboszcz przybliżył znaczenie przeżywanej uroczystości: "Te święta mają zawsze swoją niepowtarzalną atmosferę, przypominają nam każdego roku ważne prawdy naszej chrześcijańskiej wiary. Jedną z najważniejszych prawd jest to, że Bóg zechciał naprawdę być bardzo bliski dla każdego człowieka - tak bardzo bliskim, że sam stał się człowiekiem. Narodził się tak jak każdy, jako małe bezbronne dziecko. Stał się człowiekiem, aby każdy mógł stać się dzieckiem Bożym. Niech to nam przypomina, jaką godność ma każdy człowiek." Dalej kaznodzieja dodał także: "Jeśli jesteśmy dziećmi tego samego Ojca to powinniśmy być dla siebie bardzo bliscy, powinniśmy odnosić się do siebie z życzliwością, dobrocią, szacunkiem i miłością - bo słowo miłość jest kluczem do zrozumienia dzisiejszego święta".

Na zakończenie homilii Ksiądz Proboszcz przytoczył słowa z wiersza Kornela Makuszyńskiego, które doskonale odpowiadają na współczesne podziały w polskim narodzie: "Dzieciątko Boże, uczyń cud raz jeszcze, większy, niż bitwa wygrana nad wrogiem. Każ polskie serca w polskie ująć kleszcze, jedną oddychać Polską, jednym Bogiem. Niech nas dwóch idzie po tej samej ścieżce, a gdy się zetkną, niechaj wielki Boże, z oczu dobędą uśmiech a nie noże! Spraw to Dzieciątko Nowonarodzone, a my Ci za to przyniesiemy w podzięce to, co Cię złotym napełni uśmiechem: dwa polskie serca miłością złączone i dwie złączone zgodą polskie ręce. Patrzcie! O patrzcie! Betlejemska strzecha pełna jest słońca od naszych pacierzy, o ludzie! Boże dziecię się uśmiech, a Jego oczy mówią, że nam wierzy!".

Oprawę muzyczną Pasterki zapewnił Chór Farny "Lutnia", który przybyłych do naszej świątyni farnej uraczył również koncertem kolęd, który rozpoczął się 30 minut przed północą.dodano: 28 grudnia 2017

11.11.2017 r. - 99. rocznica odzyskania niepodległości

W sobotę 11 listopada przeżywaliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Centralne powiatowe i miejskie uroczystości zakończyła Msza św. w intencji Ojczyzny sprawowana w naszym kościele farnym. Eucharystii przewodniczył dziekan dekanatu kolskiego ks. kanonik Władysław Waszak, a homilię wygłosił proboszcz naszej parafii ks. kanonik Józef Wronkiewicz. Mszę św. koncelebrował także ks. Piotr Pawlak - proboszcz parafii św. Bogumiła i o. Henryk Hajzler OFM - gwardian klasztoru bernardynów. Oprawę muzyczną Eucharystii przygotował Chór Farny "Lutnia" im. Stanisława Moniuszki pod dyrekcją p. Jana Kordylewskiego, którego poczet sztandarowy uczestniczył w przemarszu ulicami Koła i pozostałych wydarzeniach poprzedzających Mszę św. W liturgii udział wzięły liczne poczty sztandarowe, kombatanci, poseł na Sejm RP p. Leszek Galemba, przedstawiciele władz samorządowych województwa wielkopolskiego, powiatu kolskiego i miasta Koła, przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń i partii politycznych, uczniowie szkół z nauczycielami oraz bardzo wielu mieszkańców ziemi kolskiej. Bezpośrednio przed rozpoczęciem Mszy św. zgromadzeni w naszej świątyni parafialnej mieli możliwość obejrzenia montażu słowno-muzycznego zatytułowanego "Pod skrzydłami Białego Orła", który przygotowali nauczyciele i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole. Tego samego dnia, w godzinach popołudniowych, w hali sportowej im. Agaty Mróz-Olszewskiej w Kole odbył się turniej piłkarski liturgicznej służby ołtarza dekanatu kolskiego. W rozgrywkach udział wzięło sześć zespołów w dwóch kategoriach wiekowych. Z inicjatywy wikariusza naszej parafii ks. Szymona Jastrzębskiego, który jednocześnie pełni funkcję duszpasterza liturgicznej służby ołtarza dekanatu kolskiego zorganizowano zmagania sportowe dla chłopców pełniących posługę przy Ołtarzu Pańskiej, którzy na co dzień uczęszczają do szkoły podstawowej i gimnazjum. Zawody rozgrywane były w kategorii: ministranci oraz lektorzy młodsi. Najważniejszy jednak nie był wynik, ale zawiązywanie wspólnoty i dobra zabawa, dlatego wszystkie drużyny zostały uhonorowane pamiątkowym pucharem, a każdy z ministrantów otrzymał dyplom. W turnieju udział wzięli ministranci z parafii św. Mikołaja w Grzegorzewie, parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kole i z naszej parafii.dodano: 15 listopada 2017

31.10-1.11.2017 r. - IV Noc Świętych i uroczystość Wszystkich Świętych

W wigilię liturgicznej uroczystości Wszystkich Świętych po raz czwarty z inicjatywy naszej parafii odbyła się w Kole - Noc Świętych. O godzinie 17.00 dzieci przebrane za swoich patronów, wraz z rodzicami, zebrały się w kaplicy na cmentarzu parafialnym. Tam, przy wystawionym Najświętszym Sakramencie, odmówiono litanię do Wszystkich Świętych, a następnie w radosnym i świetlistym orszaku wyruszono na ulice Koła. W drodze odmawiana była modlitwa różańcowa i niesione były relikwie m.in. św. Jana Pawła II oraz bł. księdza Jerzego Popiełuszki, a także kanonizowanych w tym roku św. Franciszka i św. Hiacynty - dzieci z Fatimy, którym w 1917 r. ukazała się Matka Boża.

Po przybyciu do naszej świątyni farnej relikwie złożono przed ołtarzem, a Ksiądz Proboszcz dziękując wszystkim za obecność, zaprosił do zabawy w sali domu parafialnego, gdzie do późnych godzin wieczornych trwał Bal Wszystkich Świętych. W jego trakcie nie zabrakło piosenek oraz konkursów. Rozstrzygnięto też konkurs na najpiękniejszy i najbardziej pomysłowy strój Świętego, a dobrej zabawie towarzyszył wodzirej, który świetnie zorganizował zabawę dla najmłodszych. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia był wikariusz naszej parafii ks. Szymon Jastrzębski. Natomiast 1 listopada przeżywaliśmy uroczystość Wszystkich Świętych. Wierni gromadzili się na cmentarzach, aby odwiedzić groby swoich bliskich i uczestniczyć w Mszach św. Po sumie sprawowanej w południe alejkami cmentarza parafialnego przeszła procesja żałobna, w czasie której odczytywane były wypominki.

W godzinach popołudniowych na cmentarzu ewangelicko-augsburskim odbyło się coroczne modlitewne spotkanie katolików i protestantów. Ekumenicznej liturgii za zmarłych przewodniczył pastor Waldemar Wunsz - proboszcz luterańskiej parafii w Koninie, która administruje kolską nekropolią. Duchowieństwo katolickie reprezentował proboszcz naszej parafii ks. kanonik Józef Wronkiewicz. Zebrani na modlitwie wysłuchali kilku tekstów biblijnych opisujących czasy ostateczne oraz włączyli się w modlitwę psalmami. Pastor Wunsz na ręce Księdza Proboszcza złożył podziękowania dla wikariusza ks. Janusza, który wraz z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 2 włącza się w porządkowanie cmentarza przed tą uroczystością. Więcej zdjęć z tych wszystkich wydarzeń można odnaleźć pod adresem: fb.com/kolskafaradodano: 6 listopada 2017dodano: 6 listopada 2017

15.10.2017 r. - koncert Poznańskich Słowików w naszym kościele

W niedzielny wieczór (15 października) w naszym kościele farnym z koncertem poświęconym pamięci zmarłego w 2012 r. prof. Stefana Stuligrosza wystąpił Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki". Zgromadzeni w wypełnionej po brzegi świątyni wysłuchali kilkunastu utworów renesansowej muzyki wykonywanej a cappella oraz wokalno-instrumentalnej, których autorami są m.in. Wacław z Szamotuł, Georg Friedrich Haendel i Jan Sebastian Bach. Znanym na całym świecie artystom dyrygował Maciej Wieloch, a na organach akompaniował Maciej Bolewski.

Organizatorami koncertu była Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole oraz nasza parafia, przy wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Autor fotografii: Anna Kułakowska (okrągłemiasto.pl).dodano: 16 października 2017

17.09.2017 r. - odpust Podwyższenia Krzyża Świętego

W trzecią niedzielę września przeżywaliśmy doroczną uroczystość odpustową ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego związaną z wezwaniem naszego kościoła parafialnego. W południe celebrowana była uroczysta Msza św. - suma odpustowa, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Julian Głowacki - redaktor katolickiego tygodnika "Ład Boży" z Włocławka.

Uroczystą sumę odpustową rozpoczęło odsłonięcie Krzyża znajdującego w centralnej części głównego ołtarza. W homilii sumista wyjaśnił, jaki sens miała śmierć Chrystusa na krzyżu. "Na moich rękach, tak samo jak na rękach Piłata znajduje się Twoja krew, Jezu. Rzadka grupa krwi AB, taka jak na całunie turyńskim i chuście z Ovieto. Taka jak na odbiciu, który dałeś Weronice, która cały czas czeka w tłumie pod krzyżem , bo Cię kocha. A tej krwi z moich rąk nie zmyje woda, ale możesz zmazać ją jedynie Ty, Chryste" - mówił kaznodzieja.

Na zakończenie Eucharystii słowa wdzięczności pod adresem wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie uroczystości odpustowych wypowiedział proboszcz naszej parafii ks. kanonik Józef Wronkiewicz. Swoją obecnością odpust zaszczycili przybyli kapłani z parafii dekanatu kolskiego i klasztoru bernardynów. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił Chór Farny "Lutnia". Uroczystość zakończyła modlitwa litanią do Krzyża Świętego oraz procesja eucharystyczna wokół fary.

Przez cały dzień odpustu na ołtarzu wystawione były relikwie Drzewa Krzyża Świętego, które na zakończenie każdej Mszy św. można było ucałować i adorować. Podczas Eucharystii sprawowanej o 9.00 do grona ministrantów włączonych zostało sześciu chłopców, który po raz pierwszy zostali ubrani w komże i od tej chwili będą pełnić posługę liturgiczną przy ołtarzu. Natomiast podczas Mszy św. o 10.30 dzieciom z klas pierwszych szkoły podstawowej zostały poświęcone tornistry i przybory szkolne.dodano: 18 września 2017

3.09.2017 r. - Dożynki powiatowo-gminne w Dzierawach

W pierwszą niedzielę września w Dzierawach - jedynej wsi położonej w naszej parafii - odbyło się powiatowe i gminne dziękczynienie za tegoroczne plony i zbory. Mszy św. dożynkowej przewodniczył proboszcz ks. kanonik Józef Wronkiewicz. Eucharystię koncelebrowali ks. Idzi Piasecki z Wrzącej Wielkiej i ks. Krzysztof Pietryga z Grzegorzewa, który wygłosił homilię.

Obecny był też dekanalny duszpasterz rolników ks. Radosław Kobiela z Powiercia. Po homilii Ksiądz Proboszcz dokonał poświęcenia wieńców dożynkowych przyniesionych przez delegacje poszczególnych gmin powiatu kolskiego, a po zakończeniu Mszy św. odbył się tradycyjny obrzęd dzielenia chlebem. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnił zespół ludowy "Kiełczewianki" i orkiestra dęta z Wrzącej Wielkiej. Obecne były poczty sztandarowe oraz licznie przybyli mieszkańcy, wśród nich poseł na Sejm RP p. Leszek Galemba z małżonką oraz władze samorządowe powiatu i gmin.dodano: 13 września 2017

2.09.2017 r. - III Piesza Pielgrzymka z kolskiej fary do Lichenia

W ostatnią sobotę wakacji grupa pielgrzymów wyruszyła z naszej parafii w trzeciej pieszej pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Tegorocznym duchowym patronem pątników był św. Charbel, którego relikwie nam towarzyszyły. Nasza parafialna pielgrzymka włączyła się w przeżywanie 50-lecia koronacji Cudownego Wizerunku Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski.

Zanim wyruszyliśmy w pątniczy szlak, o świcie uczestniczyliśmy w Mszy św. sprawowanej w kościele farnym, której przewodniczył proboszcz ks. kanonik Józef Wronkiewicz, który jednocześnie był kierownikiem i opiekunem duchowym pielgrzymów. Po przyjęciu błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Pańskiego, wyszliśmy na drogę i ze śpiewem na ustach uwielbiała Chrystusa i Jego Matkę. Chociaż pierwszym kilometrom trasy towarzyszył opad deszczu, to nikomu nie przyszło na myśl, aby zrezygnować. Droga wypełniona była modlitwą, ale nie zabrakło także zawiązywania wspólnoty poprzez wzajemne rozmowy.

Pielgrzymom, obok Księdza Proboszcza, towarzyszyli ks. Janusz Kęsicki i ks. Piotr Stanny. Mogliśmy też liczyć na życzliwość księży proboszczów w Ochlach i Kramsku, gdzie w miejscowych świątyniach był czas na regenerację sił fizycznych. Miłym akcentem był także moment wręczenia dyplomów najmłodszemu i najstarszemu obecnemu pielgrzymowi. Otrzymali je 4-letnia Julka oraz 78-letni p. Henryk. Opiekę medyczną zapewniali wolontariusze z Polskiego Czerwonego Krzyża.

Każdy pątnik niósł w sercu własną intencję - dziękczynną lub błagalną. Jednak na niezwykłość pielgrzymki wpłynęła obecność relikwii św. Charbela - libańskiego mnicha i pustelnika żyjącego w XIX wieku i kanonizowanego w 1977 r. przez papieża Pawła VI. Bardzo ciekawą konferencję o niezliczonych cudach zdziałanych za jego wstawiennictwem wygłosił p. Jerzy.

Po dojściu do licheńskiego sanktuarium, pomimo widocznego zmęczenia, na twarzach pielgrzymów rysowała się niezwykła radość. W bazylice włączyliśmy się w celebrowaną Eucharystię, po której wyruszyliśmy autokarem lub własnymi pojazdami w drogę do rodzinnych domów. Bogatą galerię fotografii można odnaleźć na naszym parafialnym Facebook: fb.com/kolskafaradodano: 4 września 2017

6.08.2017 r. - odpust Przemienienia Pańskiego

W niedzielę (6 sierpnia) w liturgii Kościoła obchodziliśmy święto Przemienienia Pańskiego, które w naszej parafii związane jest z odpustem w kaplicy cmentarnej. Uroczysta Suma odpustowa sprawowana była w południe. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. kanonik dr hab. Jacek Kieling z Kalisza - profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na zakończenie Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna alejkami cmentarza, którą zakończyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i odśpiewanie hymnu "Boże, coś Polskę". W uroczystej Sumie odpustowej, oprócz bardzo licznie przybyłych parafian i mieszkańców miasta, uczestniczyli także kapłani z parafii dekanatu kolskiego, Chór Farny "Lutnia", ministranci oraz asysty liturgiczne z fary i klasztoru. W tym dniu już od wczesnych godzin porannych tłumy parafian i mieszkańców miasta gromadziły się na nekropolii, aby odwiedzić groby swoich bliskich i uczestniczyć w Mszach św. sprawowanych przed cmentarną kaplicą. Bardzo wielu wiernych skorzystało także z sakramentu pokuty i pojednania.dodano: 11 sierpnia 2017

28.07.2017 r. - powiatowe obchody Święta Policji

W piątek (28 lipca) odbyły się powiatowe obchody Święta Policji. Kolskie uroczystości rozpoczęła Msza św. sprawowana w naszym kościele farnym - w intencji policjantów, pracowników cywilnych, emerytów i rencistów policyjnych oraz ich rodzin. Modlitwą otoczyliśmy także zmarłych policjantów. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz naszej parafii ks. kanonik Józef Wronkiewicz - kapelan powiatowy policji w Kole. Podczas Mszy św. posługę przy ołtarzu pełnili panowie policjanci, a panie policjantki przygotowały Liturgię Słowa. Na zakończenie Eucharystii słowa wdzięczności pod adresem swojego Księdza Kapelana wypowiedział w imieniu funkcjonariuszy p. insp. Mirosław Ścisły - komendant powiatowy policji w Kole.dodano: 11 sierpnia 2017

25.06.2017 r. - nasz kościół odwiedził Ambasador Republiki Armenii

W niedzielne popołudnie nasz zabytkowy kościół farny odwiedził Ambasador Republiki Armenii w Polsce p. Edgar Ghazaryan, któremu towarzyszyła małżonka i dzieci. Ksiądz Proboszcz oprowadził Dostojnego Gościa po świątyni przedstawiając jej rys historyczny oraz najważniejsze zabytki. Ambasador ucałował również relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Podczas krótkiego spotkania, które odbyło się na plebani, p. Edgar Ghazaryan opowiedział o specyfice kultury ormiańskiej, szczególnie podkreślając, że jego ojczyzna jest pierwszym krajem, który już na początku IV wieku uznał religię chrześcijańską jako państwową. W podziękowaniu za okazaną przez naszych duszpasterzy gościnność Ambasador ofiarował lawasz - tradycyjny ormiański chleb.dodano: 28 czerwca 2017

15.06.2017 r. - uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Najważniejszym momentem uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w naszym mieście była uroczysta procesja eucharystyczna, która ulicami Koła do czterech ołtarzy. W procesji, na czele której niesione były liczne chorągwie i feretrony, wzięło udział bardzo wielu mieszkańców naszego miasta. Wydarzenie zorganizowały wspólnie wszystkie trzy kolskie parafie.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną w kościele św. Bogumiła, a następnie procesja przeszła ulicami Konopnickiej, 3 Maja, Sienkiewicza, Prusa, Niezłomnych, Wojciechowskiego i Blizna do kościoła Matki Bożej Częstochowskiej. Najświętszy Sakrament pomiędzy ołtarzami, przy których odczytywana była Ewangelia o Eucharystii, nieśli kolejno: o. Miłosz Zwardoń - z klasztoru bernardynów, ks. Piotr Pawlak - proboszcz parafii św. Bogumiła, ks. Przemysław Tomczyk - neoprezbiter pochodzący z naszej parafii i ks. kan. Władysław Waszak - proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej.

Nasza parafia w tym roku przygotowywała trzeci ołtarz, który znajdował się na ul. Wojciechowskiego. Swoją tematyką nawiązywał do przeżywanej w tym roku setnej rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie. Na zakończenie uroczystości kazanie wygłosił ks. Damian Bułakowski - wikariusz parafii Matki Bożej Częstochowskiej, a Ksiądz Dziekan udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata.

Oprawę muzyczną procesji zapewnił Chór Farny "Lutnia", Miejska Orkiestra Dęta OSP oraz panowie organiści z trzech kolskich parafii. Nie zabrakło także dziewczynek sypiących kwiaty przez Jezusem Eucharystycznym oraz liturgicznej służby ołtarza.dodano: 21 czerwca 2017

28.05.2017 r. - Msza św. Prymicyjna ks. Przemysława Tomczyka

Podczas niedzielnej sumy parafialnej sprawowanej w południe Ofiarę Mszy św. Prymicyjnej składał ks. Przemysław Tomczyk - kapłan pochodzący z naszej parafii, który 20 maja z rąk metropolity chicagowskiego ks. Błażeja Józefa kardynała Cupicha w katedrze Najświętszego Imienia Jezus w Chicago (w Stanach Zjednoczonych) przyjął święcenia kapłańskie. Prymicja to pierwsza Msza św. nowo wyświęconego prezbitera sprawowana w jego rodzinnej wspólnocie parafialnej, w której wzrastał i w której dojrzewało jego kapłańskie powołanie.

W Mszy św. prymicyjnej uczestniczyła rodzina Księdza Neoprezbitera, jego przyjaciele, znajomi oraz wielu parafian i zaproszonych gości. Licznie przybyli także kapłani: ks. dr Krzysztof Białowąs z Rzymu, o. Zygmunt z kolskiego klasztoru bernardynów, który wygłosił homilię oraz inni zaproszeni duchowni. Obecni byli także klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim.

Po Komunii Świętej przedstawiciele grup działających w naszej parafii złożyli gratulacje oraz życzenia z okazji przyjęcia święceń prezbiteratu. Następnie swoje słowa wdzięczności pod adresem m.in. Boga Najwyższego, rodziców, rodzeństwa oraz Księdza Proboszcza wypowiedział Ksiądz Neoprezbiter. Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Przemysław udzielił prymicyjnego błogosławieństwa, a każdy z uczestników Liturgii ucałował dłonie młodego kapłana oraz otrzymał pamiątkowy obrazek z Mszy św. Prymicyjnej, na którym Ksiądz Neoprezbiter umieścił słowa z

Ewangelii wg św. Jana (13, 16-17): "Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Sługa nie jest większy od swego pana ani wysłannik od tego, który go posłał. Wiedząc to będziecie błogosławieni, gdy według tego będziecie postępować". (Więcej zdjęć z uroczystości na profilu Facebook pod adresem: fb.com/kolskafara )dodano: 30 maja 2017

Obraz "Znalezienie Krzyża Świętego" powrócił do ołtarza głównego

W drugiej połowie kwietnia do głównego ołtarza naszej prastarej Fary po wielu dekadach powrócił obraz "Znalezienie Krzyża Świętego" z 1899 r. autorstwa Henryka Piątkowskiego. W minionym roku, dzięki wsparciu parafian, to zabytkowe dzieło zostało przekazane do pracowni konserwatorskiej w Toruniu. Dzisiaj obraz towarzyszy naszym modlitwom, a dzięki mechanizmowi - odsłania i zasłania zabytkowy gotycki Krzyż Chrystusa.

Zapoznajmy się z historią naszego obrazu "Znalezienie Krzyża Świętego". Wspomniany obraz do kolskiej fary sprowadzono prawdopodobnie w 1900 r. - pięć lat po rekonsekracji świątyni przez biskupa kujawsko-kaliskiego Aleksandra Kazimierza Bereśniewicza (23 czerwca 1895 r.). Była ona zwieńczeniem, prawdopodobnie największej w siedemsetletniej historii, przebudowy wnętrza kościoła w stylu neogotyckim, które możemy po dzień dzisiejszy podziwiać odwiedzając mury Matki Kolskich Kościołów. Owa renowacja odbyła się dzięki wysiłkom ówczesnych proboszczów farnych - ks. kanonika Ignacego Górskiego i jego następcy ks. kanonika Edwarda Narkiewicza.

Sporą ilość informacji o obrazie odnajdujemy w publikacji regionalisty Michała Rawity-Witanowskiego "Wielkopolskie miasto Koło" z 1912 r. oraz w powojennych kronikach kolskiej parafii farnej. Czytamy tam, że po przebudowie kościoła w centralnym miejscu gotyckiego ołtarza umieszczono "niepospolitej wartości" obraz pędzla znanego warszawskiego artysty Henryka Piątkowskiego. Zakupiono go za równowartość kilkuset rubli. Jego kształt starannie dopasowano do ostrołukowego formatu wnęki, w której dzisiaj widzimy potężny gotycki krucyfiks. Jednak najlepszym źródłem informacji o pochodzeniu tego wspaniałego dzieła jest drukowany "Tygodnik Polski" nr 2 z 13 stycznia 1900 r., wydawany przez Kazimierza Korwin-Piotrowskiego. Na pierwszej stronie periodyku umieszczono duże zdjęcie tego obrazu. W tekście natomiast znajdujemy wiadomości, że zanim kompozycja została przekazana do kolskiego kościoła, została wystawiona na widok publiczny w budynku Resursy Obywatelskiego przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Ten fakt spotkał się z dużą aprobatą środowisk artystycznych i kulturalnych ówczesnego Królestwa Polskiego. Redaktor "Tygodnika Polskiego" szczegółowo opisuje obraz, który z warszawskiej wystawy trafił do kolskiej fary. "Cud sprawiony dotknięciem drzewa Krzyża Chrystusowego do umierającej niewiasty, która ożywa, tłumaczy się doskonale". Arcydzieło prezentuje postać Cesarzowej Heleny, przepełnionego wiarą anonimowego biskupa oraz rzymskich legionistów przytrzymujących krzyż.

Jak wynika z relacji starszych parafian, obraz w głównym ołtarzu obecny był aż do lat 60. ubiegłego wieku, po czym zaginął. Przez wiele lat nie było o nim żadnych informacji, aż został przez przypadek odnaleziony wewnątrz gotyckiego ołtarza. Przez ostatnie lata był przechowywany w budynku domu parafialnego, a w 2016 r. przeprowadzono jego konieczną, ale jednocześnie niezwykle kosztowną renowację. Prace konserwatorskie miały na celu oczyszczenie i przywrócenie oryginalnych barw i przejrzystości. (tekst: Marcin Nowacki)dodano: 15 maja 2017

14.05.2017 r. - Pierwsza Komunia Święta

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem, w drugą niedzielę maja, dzieci z trzeciej klasy szkoły podstawowej po raz pierwszy przystąpiły do Komunii Świętej. Uroczystej Mszy św. sprawowanej w południe przewodniczył proboszcz naszej parafii ks. kanonik Józef Wronkiewicz, a homilię wygłosił wikariusz ks. Szymon Jastrzębski.

Przed rozpoczęciem Mszy św. dzieci i ich rodziców przed świątynią powitał Ksiądz Proboszcz. Wyjaśnił im znaczenie tego wyjątkowego dnia i pokropił ich wodą święconą. Nad przygotowaniem dzieci do pierwszego pełnego uczestnictwa w Ofierze Mszy św. czuwali katecheci. Przez trzy lata dzieci brały udział w przygotowaniach zarówno w szkole i w parafii, aby godnie i świadomie przeżyć ten jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego chrześcijanina.

Uroczystość od strony liturgicznej oraz dekorację świątyni przygotował katecheta z Zespołu Szkół nr 1 p. Marcin Cechowski. Nasza świątynia farna w tym dniu była wypełniona po brzegi, dzięki obecności rodzin oraz nauczycieli dzieci pierwszokomunijnych. Życzymy dzieciom, by przygoda wspólnej wędrówki z Jezusem trwała przez ich całe życie.dodano: 15 maja 2017

13.05.2017 r. - 100. rocznica objawień fatimskich

W sobotę 13 maja w całym Kościele Świętym przeżywaliśmy 100. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie. W naszej parafii wspominaliśmy to wydarzenie podczas sobotniej wieczornej Mszy św., na zakończenie której wyruszyliśmy w procesji wokół świątyni farnej, aby posłuszni poleceniu Maryi wspólnie przed Boży Tron zanieść modlitwę różańcową w naszych intencjach, a szczególnie o pokój na świecie.

W sposób duchowy łączyliśmy się z milionami pielgrzymów, którzy pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka przybyli w tym niezwykłym dniu do portugalskiej Fatimy, gdzie w 1917 r. Matka Boża ukazała się dzieciom: Świętym Hiacyncie i Franciszkowi Marto oraz służebnicy Bożej Łucji dos Santos.dodano: 15 maja 2017

3.05.2017 r. - uroczystość NMP Królowej Polski

3 maja przeżywaliśmy liturgiczną uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Centralnym punktem powiatowych i miejskich obchodów tego święta była uroczysta Msza św. sprawowana w naszym kościele farnym, której przewodniczył ks. kanonik Józef Wronkiewicz - proboszcz naszej parafii, a homilię wygłosił ks. kanonik Władysław Waszak - dziekan dekanatu kolskiego.

Eucharystię poprzedziło złożenie wiązanek kwiatów przy tablicy umieszczonej na gmachu Starostwa Powiatowego. Następnie wszyscy uczestnicy, wraz z Miejską Orkiestrą Dętą oraz licznymi pocztami sztandarowymi (wśród nich był poczet sztandarowy Chóru Farnego "Lutnia"), przeszli ulicami miasta do Matki Kolskich Kościołów. W świątyni farnej o godzinie 10.30 sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jest gospodarz fary ks. kanonik Józef Wronkiewicz, a wraz z nim koncelebrowali kapłani z pozostałych kolskich parafii i klasztoru bernardynów. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił wspomniany Chór Farny "Lutnia" pod dyrekcją p. Jana Kordylewskiego.

W świątyni zgromadziło się bardzo wielu naszych parafian i mieszkańców miasta. Nie zabrakło Posła na Sejm p. Leszka Galemby, władz samorządowych powiatu kolskiego ze starostą p. Wieńczysławem Oblizajkiem, władz miasta z burmistrzem p. Stanisławem Maciaszkiem, a także kombatantów wojennych oraz przedstawicieli partii politycznych i organizacji. Obecni byli uczniowie lokalnych szkół - w tym uczniowie klas mundurowych - wraz ze swoimi nauczycielami.

Po Mszy św. delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą umieszczoną na północnej ścianie naszej świątyni farnej, upamiętniającą uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja. Okolicznościowe słowo do zgromadzonych mieszkańców wygłosił Burmistrz miasta Koła p. Stanisław Maciaszek.dodano: 15 maja 2017

18.04.2017 r. - Biskup Włocławski udzielił bierzmowania naszej młodzieży

We Wtorek Wielkanocny do naszej świątyni parafialnej przybył Pasterz Kościoła Włocławskiego ks. bp Wiesław Alojzy Mering, który podczas Mszy św. celebrowanej w farze o 16.00 udzielił sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej 70 chłopcom i dziewczętom z naszej parafii.

Po oddaniu czci ołtarzowi, Dostojnego Pasterza powitali rodzice kandydatów do bierzmowania oraz proboszcz naszej parafii ks. kanonik Józef Wronkiewicz. Poprosili Księdza Biskupa, aby udzielił sakramentu młodzieży, która przez ostatnie miesiące podczas katechezy parafialnej i szkolnej przygotowywała się na to wydarzenie. W dialogowanej homilii Pasterz Diecezji objaśnił kandydatom znaczenie tego sakramentu oraz odniósł się do usłyszanych czytań mszalnych. Następnie młodzież w asyście świadków podchodziła kolejno do Księdza Biskupa, który namaszczał czoła olejem krzyżma. Na zakończenie Mszy św. bierzmowani wyrazili swoją radość i złożyli podziękowania za udzielenie sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, a Ksiądz Proboszcz złożył Księdzu Biskupowi życzenia z okazji przypadającej w najbliższych dniach 14. rocznicy sakry biskupiej oraz ingresu do włocławskiej katedry.

Mszę św. wraz z Pasterzem Diecezji koncelebrował dziekan dekanatu kolskiego ks. kanonik Władysław Waszak oraz proboszcz naszej parafii ks. kanonik Józef Wronkiewicz. Obecni byli także kapłani z parafii naszego dekanatu. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił Chór Farny "Lutnia".

Kończąc Eucharystię ks. biskup Wiesław Mering przekazał pozdrowienia oraz błogosławieństwo od Ojca Świętego Franciszka, u którego gościł przed dwoma tygodniami. Wyraził także swoją wdzięczność pod adresem kapłanów oraz katechetów i rodziców, którzy przygotowali młodzież do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Wypowiedział również swój zachwyt nad pięknem architektonicznym naszej zabytkowej świątyni parafialnej, którą nazwał "dumą naszego miasta" oraz pięknem śpiewu w wykonaniu naszej farnej "Lutni" pod dyrekcją p. Jana Kordylewskiego. Po udzieleniu błogosławieństwa liturgiczna służba ołtarza poprosiła Księdza Biskupa o pamiątkową fotografię.dodano: 28 kwietnia 2017

13-16.04.2017 r. - Triduum Paschalne i uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego

W Wielki Czwartek o godzinie 18.00 uroczystą Mszą św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy celebrowanie najważniejszych liturgii w roku kościelnym. Eucharystię koncelebrowali wszyscy kapłani pracujący w naszej parafii. Homilię wygłosił proboszcz ks. kanonik Józef Wronkiewicz, który również dokonał obrzędu obmycia nóg dwunastu mężczyznom. Na zakończenie Mszy św. nasi duszpasterze, z okazji przypadającego w tym dniu swojego święta, otrzymali także życzenia od ministrantów, grup modlitewnych, przedstawicieli hospicjum, chóru farnego "Lutnia" oraz nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Następnie Najświętszy Sakrament został uroczyście przeniesiony do Ciemnicy.

Przez cały Wielki Piątek trwaliśmy na adoracji w Ciemnicy. Przed południem sprawowane było nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a o godzinie 18.00 spotkaliśmy się na Liturgii Męki Pańskiej, której przewodniczył wikariusz ks. Szymon Jastrzębski. Po wysłuchani opisu Męki Pańskiej uczestniczyliśmy w adoracji Drzewa Krzyża, na którym umarł Chrystus. Ostatnim momentem Liturgii było przeniesienie Najświętszego Sakramentu do specjalnie przygotowanego ołtarza zwanego Grobem Pańskim.

W Wielką Sobotę wierni gromadzili się w świątyni na adorację przy Grobie Pańskim. W czuwaniu uczestniczyli członkowie asysty parafialnej, ministranci oraz policjanci. Co pół godziny w naszym kościele odbywał się także obrzęd poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. O godzinie 11.00 Ksiądz Proboszcz poświęcił także pokarmy w szkole w Dzierawach. Wieczorem sprawowana była Msza św. Wigilii Paschalnej, której przewodniczył wikariusz ks. Janusz Kęsicki. Składały się na nią: Liturgia Światła, Liturgia Słowa składająca się z ośmiu czytań, Liturgia Chrzcielna oraz Liturgia Eucharystyczna.

W wielkanocny poranek w uroczystej procesji z Najświętszym Sakramentem, której towarzyszyło głośne bicie dzwonów, trzykrotnie przeszliśmy wokół świątyni farnej manifestując swoją radość z faktu, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał. Procesji przewodniczył o. Oswald Jasielski - gwardian klasztoru bernardynów. Następnie sprawowana była Msza św. rezurekcyjna, którą celebrował i homilię wygłosił proboszcz ks. kanonik Józef Wronkiewicz. Oprawę Liturgii zapewnił Chór Farny "Lutnia". W południe sprawowana była Eucharystia, podczas której pięcioro dzieci przyjęło sakrament Chrztu Świętego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w tych uroczystościach. Zachęcamy także do obejrzenia bogatych galerii zdjęć, które są dostępne na naszym parafialnym Facebook (fb.com/kolskafara)dodano: 25 kwietnia 2017

2-4.04.2017 r. - Rekolekcje wielkopostne i wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne w naszej wspólnocie parafialnej prowadził ks. prałat dr hab. Tomasz Kaczmarek z Włocławka, który był postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki - polskiego kapłana, który w 1984 r. poniósł śmierć męczeńską. Postać tego wybitnego duszpasterza stała w centrum naszych trwających trzy dni zamyśleń rekolekcyjnych.

W niedzielę (2 kwietnia) przed Mszą św. o 10.30 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej bł. ks. Jerzemu Popiełuszce, która ustawiona była w bocznej nawie naszego kościoła farnego. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał proboszcz naszej parafii ks. kanonik Józef Wronkiewicz razem z ks. prałatem Tomaszem Kaczmarkiem. Wystawa, przypominająca postać kapelana "Solidarności" i obrońcy praw człowieka w czasach PRL, została przygotowana przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność" i przyjechała do nas z Gdańska. Jej współorganizatorem było Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, a przywiezienie i ustawienie było możliwe dzięki wsparciu Burmistrza Miasta Koła. Na 20 planszach przedstawiona została historia życia księdza Jerzego, jego męczeństwo oraz pamięć o nim. Można było na nich obejrzeć autentyczne fotografie przeplatane najważniejszymi cytatami z homilii i wystąpień kapelana "Solidarności".

Na zakończenie rekolekcji - we wtorkowy wieczór (4 kwietnia) miała miejsce uroczystość wprowadzenia i powitania relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki w kolskiej farze. Poprzedził ją półgodzinny program słowno-muzyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Kole. Następnie w procesji ks. Kaczmarek wniósł relikwie do świątyni. Przy ołtarzu odczytał akt ich przekazania: "Księże Proboszczu, przyjmij te relikwie, otaczaj je należną czcią i przekazuj do uczczenia wiernym. Niech wszyscy modlący się przed tymi relikwiami, za wstawiennictwem Błogosławionego Jerzego Popiełuszki - Kapłana i Męczennika, otrzymują obfitość łask i niech Go naśladują w wierze i gorliwości." Proboszcz parafii ze czcią ucałował i umieścił na przygotowanym postumencie obok ołtarza.

Słowa powitania w imieniu mieszkańców miasta wypowiedział p. Sławomir Grabowicz ze Stowarzyszenia Kolscy Patrioci. Swoje wzruszające wystąpienie zakończył słowami: "Błogosławiony Księże Jerzy, zamieszkaj w naszej wspólnocie, każdego dnia wskazuj nam drogę chrześcijańskiego życia, abyśmy po zakończeniu naszej ziemskiej wędrówki mogli razem z Tobą uwielbiać Boga w Niebiańskiej Ojczyźnie".

W homilii ks. Kaczmarek wielokrotnie nawiązywał do osoby ks. Jerzego. Powiedział m.in.: "Na nasze usta ciśnie się pytanie, dlaczego ta postać tak fascynuje? Chyba trzeba odpowiedzieć krótko - w nim było wielkie dobro, przy nim ludzie stawali się inni, odkrywali bliskość Boga".

Na zakończenie celebrans udzielił obecnym w świątyni błogosławieństwa relikwiami, a każdy wierny miał możliwość oddania im czci przez ucałowanie. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił Chór Farny "Lutnia" pod dyrekcją p. Jana Kordylewskiego. Swoją obecność uroczystość zaszczycili m.in. poseł na Sejm p. Leszek Galemba, starosta powiatu kolskiego p. Wieńczysław Oblizajek, wójt gminy Grzegorzew p. Bożena Dominiak, poczty sztandarowe szkół i instytucji oraz bardzo wielu parafian i mieszkańców Koła.dodano: 8 kwietnia 2017

6.01.2017 r. - IV Orszak Trzech Króli w Kole

Mroźna pogoda nie zniechęciła mieszkańców Koła do licznego udziału w Orszaku Trzech Króli, który w piątek 6 stycznia, z inicjatywy naszej parafii, po raz czwarty przeszedł ulicami miasta. Wydarzenie rozpoczęło się o 10.30 Mszą św. sprawowaną równocześnie w trzech kolskich świątyniach parafialnych - farze, Matki Bożej Częstochowskiej oraz św. Bogumiła. Eucharystii sprawowanej w naszej świątyni przewodniczył proboszcz ks. kanonik Józef Wronkiewicz. Na jej zakończenie kapłan dokonał tradycyjnego poświęcenia kadzidła oraz kredy, którą wierni zapisują na swoich drzwiach pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu, a ofiary zbierane na tace zostały przeznaczone na wsparcie misjonarzy niosących Słowo Boże na krańce świata. Następnie zielony orszak wyruszył ulicami Starówki, przez Most Warszawski i ulicą Sienkiewicza, przed gmach Starostwa Powiatowego. Tam nasza grupa, której przewodził król (w jego rolę wcielił się p. Jacek Blumensztajn), spotkała się z pozostałymi dwiema kolorowymi grupami. Na schodach przed budynkiem uczniowie Zespołu Szkół nr 1 zaprezentowali jasełka. Stamtąd, za przewodem Gwiazdy Betlejemskiej, jeden wielki kolski Orszak Trzech Króli wyruszył w kierunku miasta Betlejem, aby odnaleźć i oddać pokłon narodzonemu Zbawicielowi. Podczas drogi śpiewane były kolędy i pastorałki. Wielu uczestników - zarówno dzieci i dorosłych - przebranych było za aniołków i pasterzy. Zakończenie wydarzenia miało miejsce w kościele farnym, gdzie Królowie złożyli dary Świętej Rodzinie i odbyło się wspólne kolędowanie ze scholą. Głównym koordynatorem wydarzenia był wikariusz naszej parafii ks. Janusz Kęsicki. Organizatorami IV Orszaku Trzech Króli w Kole byli: Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego, parafia MB Częstochowskiej, parafia św. Bogumiła oraz firma R&P Ewa i Piotr Jabłońscy. Hasłem tegorocznego OTK były słowa "Pokój i dobro". Bogata galeria zdjęć jest dostępna na naszym parafialnym Facebook: fb.com/kolskafaradodano: 11 stycznia 2017

25.12.2016 r. - uroczystość Narodzenia Pańskiego

Mszą świętą sprawowaną o północy, w tradycji zwaną "Pasterką", rozpoczęliśmy liturgiczne obchody uroczystości Narodzenia Pańskiego. Proboszcz naszej parafii ks. kanonik Józef Wronkiewicz w procesji przy wygaszonym świetle wniósł figurę Dzieciątka Jezus, którą umieścił w tradycyjnym żłóbku. Następnie Ksiądz Proboszcz przewodniczył Eucharystii i wygłosił homilię. Oprawę muzyczną Pasterki zapewnił Chór Farny "Lutnia", który przybyłych do naszej świątyni farnej uraczył również koncertem kolęd, który rozpoczął się 30 minut przed północą. Podczas Mszy św. sprawowanej w południe Ksiądz Proboszcz udzielił sakramentu Chrztu Świętego czterem dzieciom. Ewangelię podczas Mszy św. odczytywał diakon Przemysław Tomczyk - nasz parafianin, który w Stanach Zjednoczonych przygotowuje się do przyjęcia święceń kapłańskich.dodano: 30 listopada 2016

27.11.2016 r. - adwentowa akcja charytatywna

Za kilka tygodni będziemy życzyć sobie "wesołych Świąt". Ale czy dla wszystkich będą one wesołe? Dzieciątko Jezus w sposób szczególny kieruje nasze oczy na dzieci, które zawsze powinny być radosne i szczęśliwe. Dlatego chcemy w naszej parafii przyczynić się do tej radości i ogłosić kolejną akcję charytatywną, którą kilka lat temu wpisaliśmy na stałe w nasz parafialny kalendarz. W nawie naszego kościoła stoi choinka - może trochę za wcześnie, ale ona przypomina nam o zbliżających się świętach i o rzeczywistości przepełnionej Miłością. Na niej powieszone są serduszka, które prosimy, aby zabierały tylko osoby dorosłe. Jedno serduszko to jedno ukryte w nim dziecko z naszych szkół, które - jak Pan Jezus - nie przeżywa swego dzieciństwa w dostatkach. Jeśli ktoś może i chce pokazać swoje wielkie i dobre serce, to prosimy zabrać jedno takie serduszko z choinki. Jest tam napisane imię i wiek dziecka, wzrost i rozmiar buta. Kiedy organizujemy paczki dla naszych bliskich i biegamy po sklepach za upominkami, zróbmy także paczkę z różnych artykułów: czy odzieży, czy zabawek, czy przyborów szkolnych dla anonimowego dziecka, które - z zabranego serduszka - poznamy tylko z imienia. Niech będą to jednak artykuły nowe, a nie używane. Nie przynośmy tylko słodyczy, bo tych dziś dzieci mają nieraz więcej niż solidnego, nowego ubrania. Jeżeli będą artykuły żywnościowe, to tylko trwałe, bo paczki dla dzieci trafią do nich dopiero przed świętami. Prosimy świątecznie zapakować, nakleić serduszko zabrane z choinki numerkiem na wierzchu i przynieść do kościoła pod choinkę w dogodnym dla siebie czasie. Z góry dziękujemy wszystkim, którzy ochotnym sercem włączą się w tę piękną akcję. Bóg zapłać!dodano: 27 grudnia 2016

27.11.2016 r. - V Cecyliański Koncert Chórów

Cztery zespoły z terenu Wielkopolski wschodniej wzięły udział w Cecyliańskim Koncercie Chórów, który po raz piąty odbył się w naszym kościele farnym. W artystycznym przeglądzie z utworami o tematyce zarówno religijnej i patriotycznej zaprezentowały się kolejno: Miejski Chór Mieszany "Kanon" ze Słupcy, Chór Nauczycielski z Turku, Chór Parafialny "Con Solare" z Kawnic oraz gospodarze Chór Farny "Lutnia" im. Stanisława Moniuszki z Koła, któremu dyryguje p. Jan Kordylewski. W słowie powitania, proboszcz naszej parafii ks. kanonik Józef Wronkiewicz, zwracając się do muzyków oraz przybyłych słuchaczy, powiedział: "Nam wszystkim tutaj obecnym życzę wielu głębokich i radosnych przeżyć oraz wzruszeń, a wykonawców prosimy o zaprezentowanie wspaniałych pieśni". Prowadząca koncert p. Elżbieta Adamkiewicz, zapowiadając kolejne zespoły, zwróciła uwagę, że głównym celem wydarzenia jest popularyzowanie i pielęgnowanie pieśni chóralnej oraz stworzenie możliwości konfrontacji dorobku artystycznego poszczególnych chórów. Jako, że koncert nie miał charakteru konkursu, ale przeglądu - po zakończonym występie każdy z zespołów, na ręce dyrygentów otrzymał pamiątkową statuetkę oraz bukiet kwiatów. Ponadto gratulacje z okazji jubileuszu pięciu lat śpiewu w naszej farnej "Lutni" usłyszeli: p. Renata Starkowska i p. Stanisław Jasiński. Wśród zgromadzonych w świątyni słuchaczy obecni byli przedstawiciele samorządu lokalnego, na czele ze starostą kolskim p. Wieńczysławem Oblizajkiem oraz przewodniczącym Rady Miejskiej p. Arturem Szafrańskim.dodano: 30 listopada 2016

11.11.2016 r. - Biskup Włocławski nawiedził nasz kościół farny

Wyjątkowa rocznica 550-lecia obecności ojców bernardynów sprawiła, że tegoroczne kolskie obchody Dnia Niepodległości swoje zwieńczenie miały nie jak zawsze w prastarej farze, ale w sąsiadującym z nią kościele zakonnym Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystej celebrze przewodniczył i homilię wygłosił Pasterz Kościoła Włocławskiego ks. biskup Wiesław Alojzy Mering, a wraz z nim ofiarę sprawowali proboszczowie kolskich parafii: ks. kanonik Władysław Waszak, ks. kanonik Józef Wronkiewicz i ks. Piotr Pawlak, a także gwardian klasztoru o. Oswald Jasielski i jeden z jego poprzedników - o. Stanisław Górka. Oprawę liturgiczną zapewnili ministranci z naszego kościoła farnego. Po zakończonych uroczystościach w klasztorze, Ksiądz Biskup nawiedził kościół farny Podwyższenia Krzyża Świętego. Oglądając wykonane w ostatnim czasie inwestycje (m.in. nowe drewniane drzwi wejściowe i stylowe meble w zakrystii), docenił starania i trud proboszcza ks. kanonika Józefa Wronkiewicza oraz parafian w nieustanne upiększanie prastarej świątyni. Pasterz Diecezji również adorował i ucałował relikwie Drzewa Krzyża Świętego i z uwagą wysłuchał informacji o rozwijającym się kulcie Krzyża Chrystusowego w naszej kolskiej farze.dodano: 14 listopada 2016

31.10.2016 r. - III Noc Świętych

W poniedziałkowy wieczór bezpośrednio poprzedzający liturgiczną uroczystość Wszystkich Świętych ponad 150 mieszkańców Koła - zarówno dzieci i dorosłych - wzięło udział w Nocy Świętych, która w naszym mieście została zorganizowana po raz trzeci z inicjatywy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Tuż po godzinie 18.00 w dniu 31 października, sprzed bramy naszego cmentarza parafialnego wyruszył świetlisty korowód, któremu towarzyszyły relikwie Świętych i Błogosławionych - m.in. św. Jana Pawła II, św. Faustyny i bł. Bogumiła, który jest patronem naszego miasta. W czasie drogi, która ulicami Poniatowskiego i Mickiewicza wiodła do kościoła farnego, uczestnicy poznali życiorys św. Faustyny i śpiewali radosne piosenki. Hasłem tegorocznego wydarzenia były słowa: Chrzest źródłem świętości - co było nawiązaniem do przeżywanej w tym roku 1050. rocznicy Chrztu Polski. Z racji tego, w świątyni odbyło się odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz uwielbienie Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Modlitwę prowadził wikariusz naszej parafii ks. Szymon Jastrzębski, który od trzech lat jest głównym koordynatorem tego przedsięwzięcia. Kulminacyjnym punktem III Nocy Świętych był Bal Wszystkich Świętych, który odbył się w sali Domu Parafialnego. W jego trakcie rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy i najbardziej pomysłowy strój Świętego, a dobrej zabawie towarzyszył wodzirej, który świetnie zorganizował zabawę dla najmłodszych. Każdy z obecnych na balu mógł skosztować tortu i otrzymał pamiątkową niespodziankę. Więcej zdjęć można odnaleźć pod adresem: fb.com/kolskafaradodano: 7 listopada 2016dodano: 24 października 2016

2.10.2016 r. - uroczystość Matki Bożej Różańcowej

W pierwszą niedzielę października - miesiąca, w którym w sposób szczególny bierzemy do naszych rąk różaniec - w naszej parafii przeżywamy doroczną uroczystość Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Uroczystej sumie parafialnej sprawowanej w południe przewodniczył wikariusz ks. Janusz Kęsicki, a wraz z nim koncelebrował ks. prałat Janusz Ogrodowczyk - przed laty wikariusz naszej parafii, a następnie proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej. Podczas Mszy św. do wspólnoty Kościoła przez sakrament Chrztu Świętego zostało włączone dwoje małych dzieci, a małżonkowie, którzy zawarli małżeństwo w październiku - odnowili swoje przyrzeczenia.

Na zakończenie Mszy św. przeszliśmy w uroczystej procesji wokół naszej świątyni farnej. Przy pięciu ołtarzach (w kościele i czterech szczytach świątyni), przy wystawionym Najświętszym Sakramencie, odmawialiśmy kolejne tajemnice Różańca Świętego. Uroczystość swoją obecnością uświetnili licznie przybyli parafianie, a także członkowie asysty parafialnej, Chór Farny "Lutnia" oraz ministranci. Wszyscy, którzy w tym dniu przybyli na Mszę św. do naszej świątyni - mieli możliwość obejrzenia nowych dębowych drzwi prowadzących do kruchty naszego kościoła farnej oraz niedawno gruntownie odnowionych drzwi metalowych.dodano: 3 października 2016

11.09.2016 r. - odpust Podwyższenia Krzyża Świętego

W drugą niedzielę września, poprzedzającą liturgiczne święto Podwyższenia Krzyża Świętego (przypadające na dzień 14 września), przeżywaliśmy doroczną uroczystość odpustową związaną z wezwaniem naszego kościoła parafialnego. W południe celebrowana była uroczysta Msza św. - suma odpustowa, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. kanonik Benedykt Gembicki - proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Sławsku.

W homilii ks. Gembicki wspomniał niezwykłą historię życia czeskiego kardynała Sługi Bożego Josefa Berana, wielokrotnie więzionego najpierw przez niemieckich, a później sowieckich okupantów w ówczesnej Czechosłowacji. W dalszej części kaznodzieja powiedział: "Przedziwna jest tajemnica Chrystusowego Krzyża. Chrystus nie mógł w inny sposób dokonać zbawienia świata." Dodał także: "Przedziwne to było wówczas referendum, a jednak w pełni demokratyczne, kiedy Piłat pyta kogo ma uwolnić - Jezusa czy Barabasza. Chrystus wówczas przegrał referendum. Zło zwyciężyło nad dobrem, ale to rzecz jasna nie było ostateczne zwycięstwo. Pamiętajmy, że zło nigdy nie ma ostatecznego słowa!".

Na zakończenie Eucharystii słowa wdzięczności pod adresem wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie uroczystości odpustowych wypowiedział proboszcz naszej parafii ks. kanonik Józef Wronkiewicz. Dziękując księdzu sumiście, wspomniał ich wspólną pracę przez laty jako wikariusze w parafii w Kaliszu. Swoją obecnością odpust zaszczycili przybyli kapłani z parafii dekanatu kolskiego. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił Chór Farny "Lutnia". Uroczystość zakończyła modlitwa Litanią do Krzyża Świętego oraz procesja eucharystyczna wokół Fary. Ponadto, przez cały dzień odpustu, na zakończenie każdej Mszy św., była możliwość ucałowania i adorowania relikwii Drzewa Krzyża Świętego.dodano: 11 września 2016

27.08.2016 r. - II Piesza Pielgrzymka do Lichenia

Upalna pogoda nie zniechęciła pielgrzymów, którzy w ostatnią sobotę wakacji udali się z kolskiej fary w pieszej pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu. Rozpoczęliśmy Mszą św. sprawowaną o 6.00 w naszym kościele parafialnym. Przed wyjściem w drogę Ksiądz Proboszcz udzielił wszystkim błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. W 32-kilometrową trasę z Koła do Lichenia wyruszyło 100 pielgrzymów - nieco więcej niż w ubiegłorocznej pierwszej pielgrzymce.

Droga upłynęła nam na śpiewaniu piosenek religijnych, modlitwie i rozważaniach. Nie brakowało czasu na wzajemne poznawanie się i rozmowy. Nasze siły regenerowaliśmy podczas postojów przy kościołach w Ochlach i Kramsku oraz w lesie bezpośrednio przez Licheniem. Przez całą pielgrzymkę była okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

O godzinie 15.30, przy bijących dzwonach, wkroczyliśmy do licheńskiego sanktuarium. Po przejściu przez Bramę Miłosierdzia, na schodach prowadzących do bazyliki zostaliśmy powitani i pokropieni wodą święconą przez kustosza ks. Wiktora Gumiennego MIC. Po wykonaniu pamiątkowej grupowej fotografii, weszliśmy do bazyliki i pokłoniliśmy się Matce Bożej w Jej Cudownym Wizerunku. Następnie uczestniczyliśmy w Mszy św., po której mieliśmy możliwość indywidualnej modlitwy i spaceru po licheńskim sanktuarium.

Wyrazy podziękowania należą się wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia tegorocznej parafialnej pielgrzymki. W sposób szczególny dziękujemy naszemu proboszczowi ks. kanonikowi Józefowi Wronkiewiczowi, który zajmował się wszelkimi formalnościami, a w czasie drogi pełnił funkcję spowiednika i opiekuna grupy. Dziękujemy także służbie drogowej, technicznej i porządkowej, grupie medycznej, osobom włączającym się w prowadzenie śpiewu i modlitwy, mężczyzną niosącym tubę oraz wszystkim pielgrzymom, którzy z nami wyruszyli w drogę i tym, którzy własnymi samochodami dotarli do Lichenia. Bóg zapłać wszystkim i do zobaczenia za rok na pielgrzymkowym szlaku!dodano: 30 sierpnia 2016

6.08.2016 r. - odpust Przemienienia Pańskiego

W sobotę (6 sierpnia) w liturgii Kościoła obchodziliśmy święto Przemienienia Pańskiego, które w naszej parafii związane jest z odpustem w kaplicy cmentarnej. Już od wczesnych godzin porannych tłumy parafian i mieszkańców miasta gromadziły się na nekropolii, aby odwiedzić groby swoich bliskich i uczestniczyć w Mszach św. sprawowanych przed cmentarną kaplicą. Bardzo wielu wiernych skorzystało także z sakramentu pokuty i pojednania.

Uroczysta Suma odpustowa sprawowana była w południe. Przewodniczył jej ks. prałat Tomasz Trafny - kapłan pochodzący z naszej parafii, który już od kilkunastu lat pracuje w Kurii Rzymskiej. W homilii ks. Trafny omówił znaczenie przemienienia Chrystusa, które miało miejsce na górze Tabor. Usłyszeliśmy m.in. słowa: "Dzisiaj pochylamy się nad wielką tajemnicą, która od początku chrześcijaństwa nurtowała wspólnoty. W Kościołach zachodniej Syrii już na przełomie III i IV wieku wspólnoty celebrowały i rozważały tę wielką tajemnicę. I była ona dziedzictwem Kościołów wschodnich przez wiele wieków, aż do 1457 r. kiedy papież Klemens III rozciągnął tę uroczystość na cały Kościół katolicki". Dalej kaznodzieja mówił: "To święto jest tak ważne, że było nazywane Paschą lata. Było takim powróceniem tematu Paschy - śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Epizod opisany w ewangeliach synoptycznych miał przygotować uczniów na ten dramatyczny moment w życiu Chrystusa i apostołów".

Po Komunii św. przedstawiciele grup duszpasterskich działających w naszej parafii wyrazili swoje słowa wdzięczności i życzenia dla proboszcza ks. kanonika Jozefa Wronkiewicza, który w tym roku obchodził 20-lecie swojej pracy w kolskiej farze. "Niech dobry Bóg obdarza Cię obfitością swoich łask (.) a Twoi święci patronowie mają Cię zawsze w swojej opiece" - mówił przedstawiciel liturgicznej służby ołtarza. Farny organista p. Jan Kordylewski przypomniał osiągnięcia Księdza Proboszcza na niwie administracyjnej i duszpasterskiej: "Ksiądz kanonik interesuje się życiem wszystkich działów parafialnych, które są stale pod jego wspaniałą i czujną opieką".

Następnie, na prośbę Księdza Proboszcza, ks. prał. Tomasz Trafny dokonał poświęcenia nowych mebli zamontowanych w ostatnim czasie w kaplicy cmentarnej i poprowadził procesję eucharystyczną alejkami cmentarza, która zakończyła się błogosławieństwem i odśpiewaniem hymnu "Boże, coś Polskę". W uroczystej Sumie odpustowej, oprócz bardzo licznie przybyłych parafian i mieszkańców miasta, uczestniczyli także kapłani z parafii dekanatu kolskiego na czele z dziekanem ks. kan. Władysławem Waszakiem, pochodzący z naszej parafii ks. neoprezbiter Mateusz Szugrot, Chór Farny "Lutnia" oraz asysty liturgiczne z fary i klasztoru.dodano: 24 lipca 2016

22.07.2016 r. - Powiatowe Święto Policji

Pierwszym punktem obchodów Powiatowego Święta Policji w Kole było odsłonięcie pamiątkowej tablicy na północnej ścianie kościoła farnego Podwyższenia Krzyża Świętego. Poświęcona jest osobie Jana Daneckiego - posterunkowego kolskiej policji. Urodził się w 1887 r. w Dąbrowicach (powiat kutnowski). W kolejnych latach mieszkał i pracował jako stolarz w Kłodawie. Tuż przed I wojną światową przez 4 lata służył w carskiej armii. W 1919 r. rozpoczął pracę w komendzie powiatowej policji w Kole. 13 lutego 1928 r. został postrzelony przez kolegę z patrolu i następnego dnia zmarł w kolskim szpitalu. Już wówczas policjanci upamiętnili swojego tragicznie zmarłego kolegę tablicą, która jednak na przestrzeni lat zaginęła. Przypadkowo odnalazła ją w lasku na Kaliskim Przedmieściu mieszkanka Koła p. Teresa Brzoska. Oryginalna tablica została przekazana policji i obecnie znajduje się w gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Na ścianie kolskiej fary zawisła nowa tablica nawiązująca do wydarzeń z 1928 r. Komendant powiatowy policji insp. Wiesław Grzegorczyk przypomniał zgromadzonym biografię posterunkowego Jana Daneckiego i następnie odsłonił tablicę. Jej poświęcenia dokonał kapelan kolskich policjantów, proboszcz naszej parafii - ks. kanonik Józef Wronkiewicz.

O godzinie 11.00 w świątyni sprawowana była uroczysta Msza św. Przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła zanoszono modlitwy w intencji wszystkich policjantów, pracowników cywilnych policji, emerytów i rencistów policyjnych oraz za ich rodziny. Wspomniano także poległych na służbie i zmarłych policjantów. Jak każdego roku policjanci czynnie włączyli się w liturgię poprzez odczytanie czytań mszalnych oraz posługę przy ołtarzu.

W homilii Ksiądz Proboszcz powiedział: "Każdy człowiek wierzący chce swoje działanie, pracę i całe życie zjednoczyć z Bogiem. Z okazji Święta Policji stajemy więc wobec Boga w postawie dziękczynienia. Dziękujemy przede wszystkim za dar życia. Bóg jest sprawcą i dawcą życia, a wy policjanci tego życia bronicie". Dalej dodał: "Dziękujemy też za dar wiary. Kościół niesie wiarę wszędzie tam, gdzie żyje, pracuje i jest obecny człowiek".dodano: 24 lipca 2016

25-27.06.2016 r. - parafialna pielgrzymka do Lwowa i na Lubelszczyznę

Pomysł realizacji pielgrzymki zrodził się bezpośrednio po uroczystościach z 4 kwietnia br. Wówczas ks. arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, przekazał naszej kolskiej parafii farnej relikwie I stopnia Świętego Jana Pawła II. Postanowiono, aby najwcześniej jak to będzie możliwe, udać się do Lwowa w pielgrzymce dziękczynnej za otrzymane relikwie. Organizacji pielgrzymki podjął się wikariusz naszej parafii ks. Szymon Jastrzębski.

W pielgrzymce, która rozpoczęła się w pierwszą sobotę wakacji (25 czerwca), wzięło udział 48 osób. Najpierw nasi pielgrzymi zwiedzili malowniczo położony nad Wisłą - Kazimierz Dolny. Tam uczestniczyli w Mszy św., która była sprawowana w kościele farnym. Odwiedzono także słynną Górę Trzech Krzyży. Następnie autokar zawiózł uczestników do Zamościa, zwanego "Padwą północy". Wszystkich zachwycił renesansowy rynek, katedra oraz Muzeum Zamojskiego.

W kolejnym dniu odwiedzili Ukrainę. We Lwowie pielgrzymi nawiedzili cmentarz łyczakowski oraz cmentarz Orląt Lwowskich, na których zapalili znicze i odmówili modlitwę nad grobami bohaterów i znanych Polaków. Na niedzielną Eucharystię zatrzymali się w archikatedrze lwowskiej. Mszę św. ofiarowali jako dziękczynienie za otrzymane relikwie oraz jako pamiątkę 360. rocznicy ślubów króla Jana Kazimierza. Niestety, nie było dane spotkać się z ks. arcybiskupem Mokrzyckim - jednak nasi pielgrzymi pozostawili dla niego pamiątkowy album fotografii z kwietniowych uroczystości w kolskiej farze. Podczas zwiedzania miasta nie zabrakło opery, katedry ormiańskiej i wielu innych miejsc przypominających o polskiej historii tego miasta.

Ostatni dzień pielgrzymi spędzili w Lublinie. Dużym wydarzeniem była wizyta w bazylice ojców dominikanów. W tej bowiem świątyni od XIV wieku przechowywane są ze czcią relikwie Drzewa Krzyża Świętego - jakże bliskie kolskim pielgrzymom przybywającym z fary, gdzie swój renesans przeżywa kult Krzyża Chrystusowego. Sporo czasu spędzono także w gmachu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie znajduje się muzeum, w którym można było podziwiać wiele pamiątek świadczących o obecności w Lublinie - ks. Karola Wojtyły, późniejszego papieża, a dzisiaj Świętego.dodano: 2 lipca 2016

12.06 i 26.06.2016 r. - gościliśmy misjonarzy z Afryki

Kościół ze swej natury jest misyjny, a każdy członek Wspólnoty jest zobowiązany do głoszenia Ewangelii. O tym przypomina nam Dekret o misyjnej działalności Kościoła przedstawiony podczas soboru watykańskiego II w 1965 r. Z kolei adhortacja apostolska "Evangelii nuntiandi" z 1975 r. dodaje, że "misyjna działalność Kościoła jest poniekąd przedłużeniem posłannictw Syna Bożego i Ducha Świętego w świat stworzony."

Najpierw, 12 czerwca, w naszej kolskiej farze gościła s. Alicja Kaszczuk, której towarzyszył ks. Wawrzyniec - kapłan z diecezji Meru w Kenii. Przybyli, by podziękować za wspaniałą współpracę i modlitewną pamięć, za uczestnictwo w projekcie "Kredki dla Laare" i dotychczas otrzymaną od nas pomoc. Kapłan wygłosił homilię w oparciu o niedzielną liturgię słowa, którą na język polski tłumaczyła Siostra Alicja. Będąc po raz pierwszy w Polsce, zauważył jak bardzo Bóg błogosławi naszej Ojczyźnie i cieszy się, że choć w różnym stopni jesteśmy zamożni to potrafimy się dzielić z potrzebującymi, tym co mamy.

Z kolei 26 czerwca do naszej świątyni przybyła s. Bożena Mańkowska, orionistka - misjonarka w Wybrzeżu Kości Słoniowej, która pochodzi właśnie z naszej parafii. Podczas każdej Mszy św. Siostra Bożena dzieliła się z parafianami swoim świadectwem pracy misyjnej, którą rozpoczęła przed 4 miesiącami. Dużo uwagi poświęciła programowi "Caravana", którego celem jest dotarcie z pomocą lekarską do kobiet oczekujących dziecka, osób chorych oraz ubogich pozbawionych dostępu do służby zdrowia. Siostra posługuje w miejscowości Anyama, gdzie zgromadzenie sióstr orionistek od 10 lat prowadzi Centrum Medyczne Don Orione, w skład którego wchodzi przychodnia lekarska oraz szpital ginekologiczno-położniczy. Jak zaznaczyła, wszystkie usługi oferują swoim pacjentom nieodpłatnie, nie posiadają też finansowego wsparcia od miejscowego rządu, dlatego przed świątynią zbierała ofiary na ten cel. Wierni mieli możliwość zakupić drobiazgu na "bazarku afrykańskim".dodano: 2 lipca 2016

20.06.2016 r. - uroczystości pogrzebowe por. Zygmunta Wawrzyniaka ps. Sęp

Żołnierze podziemia niepodległościowego walczący o prawdziwie wolną ojczyznę w latach 1944-1956 niejednokrotnie tragicznie kończyli swój ziemski bój. Tak było również w przypadku podporucznika Zygmunta Wawrzyniaka ps. "Sęp", który 26 maja 1946 r. podczas pokazowego procesu sądowego został skazany w Kole na karę śmierci. Po jej wykonaniu jego ciało zostało pod osłoną nocy pochowane na miejscowym cmentarzu parafialnym. Potrzeba było aż 70 lat, aby zrodziła się możliwość godnego pochówku tego niezłomnego bohatera.

W połowie czerwca odbyła się ekshumacja szczątków z dotychczasowego grobu. Tymczasowo złożono je w trumnie, którą przechowano w podziemiach kaplicy cmentarnej. Tam pozostały do 20 czerwca. W tym dniu odbył się uroczysty, powtórny, pochówek z asystą wojskową. Pomimo deszczowej pogody na naszej kolskiej nekropolii zgromadziły się prawdziwe tłumy mieszkańców i gości.

Obecni byli posłowie na Sejm RP, przedstawiciele władz samorządowych województwa wielkopolskiego, powiatu kolskiego i miasta. Nie zabrakło wysokich stopniem wojskowych, żołnierzy z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu i przedstawicieli innych służb mundurowych. Obecna była także siostra chowanego żołnierza - p. Stanisława Malinowska z rodziną oraz p. Kazimiera Pawlak, która przez wszystkie lata opiekowała się grobem żołnierza.

Mszy św. sprawowanej na schodach przed kaplicą cmentarną przewodniczył ks. kanonik Józef Wronkiewicz - proboszcz naszej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Wraz z nim Eucharystię koncelebrował ks. Eugeniusz Pawlicki - 90-letni weteran podziemia niepodległościowego, a także kapłani z Koła i okolicy. Nie zabrakło również pastora Tadeusza Jelinka z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.

W homilii Ksiądz Proboszcz powiedział: "Chylimy dzisiaj nasze głowy z szacunkiem i wdzięcznością przed bohaterami Podziemia Niepodległościowego. Ale uświadamiamy sobie, że Ich służba nie jest skończona. Ojczyzna jest wciąż w potrzebie, byśmy budowali Polskę na mocnych fundamentach wartości, które sprawdziły się w doświadczeniach pokoleń. Chciałoby się powiedzieć reżyserom współczesnego świata - politykom, dziennikarzom: nie twórzcie nowego porządku bez Chrystusa. Bez Niego niewiele da się zrobić - historia nas tego uczy. Chrystus wprowadza w życie potrzebny ład, miłość i pokój. On zakorzenia człowieka w Ojczyźnie. Błogosławieni, którzy zaufali Bogu". Podczas uroczystości odczytano także list skierowany przez Ministra Obrony Narodowej p. Antoniego Macierewicza, w którym pośmiertnie nadał Zygmuntowi Wawrzyniakowi stopień wojskowy porucznika.

Po Mszy św. szczątki Zygmunta Wawrzyniaka zostały złożone w grobie przygotowanym w nowym miejscu - naprzeciwko kaplicy cmentarnej. Pochówkowi towarzyszyła salwa z wojskowych karabinów. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Wojskowa Orkiestra Dęta z Torunia oraz nasz Chór Farny "Lutnia".dodano: 23 czerwca 2016

19.06.2016 r. - Msza św. prymicyjna ks. Mateusza Szurgota

Podczas niedzielnej sumy parafialnej sprawowanej w południe Ofiarę Mszy św. Prymicyjnej składał ks. Mateusz Szurgot - kapłan pochodzący z naszej parafii, który dwa tygodnie wcześniej we włocławskiej bazylice katedralnej przyjął święcenia kapłańskie. Prymicja to pierwsza Msza św. nowo wyświęconego prezbitera sprawowana w jego rodzinnej wspólnocie parafialnej, w której wzrastał i w której dojrzewało jego kapłańskie powołanie.

W Mszy św. prymicyjnej uczestniczyła rodzina Księdza Neoprezbitera, jego przyjaciele, znajomi oraz wielu parafian i zaproszonych gości. Licznie przybyli także kapłani: ks. infułat prof. dr hab. Krzysztof Konecki z Włocławka, który wygłosił homilię, ks. kanonik Marcin Filar - dyrektor ekonomiczny Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, ks. kanonik Jacek Laszczyk - proboszcz par. Gosławice oraz inni zaproszeni duchowni. Obecni bili również diakoni i alumni z włocławskiego seminarium duchownego, w którym Ksiądz Mateusz przez ostatnie 6 lat przygotował się do posługi kapłańskiej.

Po Komunii Świętej przedstawiciele grup działających w naszej parafii złożyli gratulacje oraz życzenia z okazji przyjęcia święceń prezbiteratu. Następnie swoje słowa wdzięczności pod adresem m.in. Boga Najwyższego, rodziców, siostry oraz Księdza Proboszcza wypowiedział Ksiądz Neoprezbiter. Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Mateusz udzielił prymicyjnego błogosławieństwa, a każdy z uczestników Liturgii ucałował dłonie młodego kapłana oraz otrzymał pamiątkowy obrazek z Mszy św. Prymicyjnej, na którym Ksiądz Mateusz umieścił słowa z Ewangelii wg św. Mateusza (9, 13): "Miłosierdzia chcę, a nie ofiary. Bo nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników". (Więcej zdjęć z uroczystości znajdziecie na profilu Facebook pod adresem: fb.com/kolskafara )dodano: 23 czerwca 2016

5.06.2016 r. - święcenia kapłańskie naszego parafianina

Sześciu diakonów w bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP we Włocławku, z rąk ordynariusza diecezji włocławskiej ks. biskupa Wiesława Alojzego Meringa, przyjęło święcenia kapłańskie. Wśród nich jest pochodzący z naszej parafii ks. Mateusz Szurgot.

Liczni wierni, zebrani w Matce Kościołów Diecezji, uczestniczyli w niezwykle bogatej liturgii święceń prezbiteratu, na którą składały się: przyrzeczenie czci i posłuszeństwa biskupowi, litania do Wszystkich Świętych, nałożenie rąk, ubranie w ornat, namaszczenie dłoni olejem krzyżma, wręczenie chleba oraz wody z winem i przekazanie pocałunku pokoju. Pochodzącemu z naszej parafii diakonowi podczas tej uroczystości towarzyszyli rodzice i siostra, krewni, przyjaciele i znajomi. Obecny był także proboszcz naszej parafii ks. kanonik Józef Wronkiewicz oraz przedstawiciele parafian.

Na rozpoczęcie obrzędu rektor Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku ks. prałat Jacek Szymański oświadczył szafarzowi święceń: "Po zbadaniu opinii wiernych i po zasięgnięciu rady osób odpowiedzialnych za ich przygotowanie zaświadczam, że uznano ich za godnych święceń." Następnie Ksiądz Biskup objaśnił znaczenie posługi kapłańskiej. Mówił: "Drodzy synowie, gdy otrzymacie święcenia prezbiteratu, w imieniu Chrystusa Nauczyciela będziecie pełnić urząd posługiwania nauczycielskiego w zakresie wam powierzonym. Wszystkim głoście słowo Boże, które sami z radością przyjęliście. Rozważajcie prawo Boże, wierzcie w to, co przeczytacie, nauczajcie tego, w co uwierzycie, i pełnijcie to, czego innych będziecie nauczać. Niech wasza nauka będzie pokarmem dla ludu Bożego, niech świętość waszego życia stanie się źródłem radości dla wyznawców Chrystusa. W ten sposób słowem i przykładem będziecie budować dom Boży, to jest Kościół."

W homilii Pasterz Diecezji przypomniał, że poprzednikami dzisiejszych kandydatów do święceń kapłańskich byli wybitni kapłani - męczennicy, których dzisiaj Kościół czci jako błogosławionych: biskup Michał Kozal i rektor Henryk Kaczorowski. Wspomniał także błogosławionych alumnów włocławskiego seminarium: Tadeusza Dulnego i Bronisława Kostkowskiego. "Oddali swoje życie za Chrystusa i Polskę" - mówił Ksiądz Biskup.

Po zakończeniu Mszy św., którą nowowyświęceni kapłani sprawowali po raz pierwszy w swoim życiu, Księża Neoprezbiterzy usłyszeli wiele ciepłych życzeń od przybyłych gości. Wszystkich Parafian zapraszamy serdecznie na Mszę św. prymicyjną, którą ks. Mateusz Szurgot odprawi w naszej kolskiej farze - w niedzielę (19 czerwca) o 12.00. (Autorem fotografii jest p. Barbara Sawic z redakcji "Ładu Bożego", której serdecznie dziękujemy za udostępnienie zdjęć z uroczystości.)dodano: 9 czerwca 2016

5.06.2016 r. - wystawa IPN: "Milcząc, wołają"

W domu parafialnym przy naszym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, z inicjatywy burmistrza miasta p. Stanisława Maciaszka, przy życzliwości proboszcza parafii farnej ks. kanonika Józefa Wronkiewicza, kolskie Muzeum Technik Ceramicznych - przy pomocy dr Marka Szymaniaka, kierownika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Delegatury IPN w Bydgoszczy - zorganizowało wystawę zatytułowaną "Milcząc, wołają". Jest poświęcona poszukiwaniom szczątków bohaterów walki o niepodległość Polski, zamordowanych przez władze komunistyczne w latach 1944-1956.

Wystawa została zaprojektowana jako dwustronna ściana obrazująca życie i śmierć. Centralny jej punkt stanowią drzwi do jednego z pomieszczeń w więzieniu na warszawskim Mokotowie, gdzie dokonywano bestialskich mordów na Polakach skazywanych w komunistycznych sądach wojskowych. Dużą część stanowią liczne fotografie dokumentujące prace ekshumacyjne prowadzone w kwaterze Ł na cmentarzu powązkowskim. Po przeciwnej stronie można było zapoznać się z sylwetkami czterech bohaterów - wybranych przez autorów spośród ponad 200 zanotowanych na imiennej liście. Odnaleźć można było także plam miejsc tajnych pochówków na Powązkach wraz z zaznaczonymi miejscami odnalezienie zidentyfikowanych ciał polskich bohaterów.

W niedzielę 5 czerwca, po każdej Mszy św. w kolskiej farze, była możliwość zwiedzenia wspomnianej wystawy. Jej objaśnieniem zajął się dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych p. Tomasz Nuszkiewicz, który odpowiadał na liczne pytania ze strony odwiedzających. Wystawa cieszyła się dość dużym zainteresowaniem. Ekspozycja została przygotowana w związku z 70. rocznicą egzekucji ppor. Zygmunta Wawrzyniaka ps. "Sęp", żołnierza wyklętego skazanego w Kole w 1946 r. na karę śmierci. Na dzień 20 czerwca została zaplanowana uroczystość ponownego pochówku szczątków tego bohatera na naszym cmentarzu parafialnym. Udział w niej zapowiedzieli przedstawiciele Wojska Polskiego i rządu RP.dodano: 9 czerwca 2016

26.05.2016 r. - uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Główne uroczystości w naszym mieście rozpoczęły się o godzinie 10.30 Mszą św. sprawowaną w naszym kościele farnym Podwyższenia Krzyża Świętego. Przewodniczył jej proboszcz ks. kanonik Józef Wronkiewicz, a koncelebrowali proboszczowie pozostałych kolskich parafii. W krótkiej homilii Ksiądz Proboszcz przypomniał licznie zebranym wiarnym znaczenie sakramentu Eucharystii i prawdę o rzeczywistej obecności Chrystusa w Komunii Świętej pod postacią chleba. "Pan Jezus postawił to pytanie, które my dzisiaj sobie stawiamy: "Może i wy chcecie odejść?", a wtedy Piotr odpowiedział: "Ale do kogo my pójdziemy? Ty jesteś Chrystus!"" - mówił kaznodzieja.

Po zakończeniu Mszy św. rozpoczęła się procesja eucharystyczna, w której kapłani nieśli Najświętszy Sakrament w monstrancji. Rozpoczął ks. kanonik Józef Wronkiewicz - proboszcz naszej parafii, następnie kolejno: o. Ignacy Tuleja (z klasztoru bernardynów), ks. Piotr Pawlak (proboszcz parafii św. Bogumiła) i ks. kanonik Władysław Waszak (dziekan kolski, proboszcz parafii MB Częstochowskiej). Zgodnie z tradycją przygotowane zostały cztery ołtarze - przy ratuszu, na rondzie Sybiraków, obok poczty i na schodach kościoła Matki Bożej Częstochowskiej. Tam kapłani odśpiewywali fragmenty Ewangelii mówiące o sakramencie Eucharystii.

Nasza parafia przygotowała dwa ołtarze. Ołtarz pierwszy - przy gmachu ratusza, który nawiązywał do przeżywanego w Kościele - Roku Miłosierdzia oraz 1050. rocznicy Chrztu Polski. Natomiast drugi ołtarz stanowiły dzieci, które w tym roku pierwszy raz przyjęły Komunię Świętą oraz hasło: "Najpiękniejszą monstrancją jest człowiek".

Procesją swoją obecnością ubogaciły dzieci sypiące kwiatki oraz asysty liturgiczne z wszystkich kolskich kościołów ze swoimi chorągwiami i sztandarami. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Miejska Orkiestra Dęta OSP oraz nasz Chór Farny "Lutnia".

Przy ostatnim ołtarzu słowo wygłosił dziekan kolski ks. kanonik Władysław Waszak, który podziękował mieszkańcom za liczny udział we wspólnym świętowaniu. Na zakończenie udzielił uroczystego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata i odśpiewano hymn "Boże coś Polskę".dodano: 27 maja 2016

3.05.2016 r. - uroczystość NMP Królowej Polski

3 maja przeżywaliśmy liturgiczną uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Centralnym punktem miejskich i powiatowych obchodów tego święta była uroczysta Msza św. sprawowana w kolskiej farze, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. kanonik Józef Wronkiewicz - proboszcz naszej parafii.

Eucharystię poprzedziło złożenie wiązanek kwiatów przy tablicy umieszczonej na gmachu Starostwa Powiatowego. Następnie wszyscy uczestnicy, wraz z Miejską Orkiestrą Dętą oraz licznymi pocztami sztandarowymi (wśród nich był poczet sztandarowy Chóru Farnego "Lutnia"), przeszli ulicami miasta do Matki Kolskich Kościołów. W świątyni farnej o godzinie 10.30 sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jest gospodarz fary ks. kanonik Józef Wronkiewicz, a wraz z nim koncelebrowali kapłani z pozostałych kolskich parafii i klasztoru bernardynów. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił wspomniany Chór Farny "Lutnia" pod dyrekcją p. Jana Kordylewskiego.

W kazaniu Ksiądz Proboszcz przywołał akt oddania Polski pod opiekę Maryi, który został wypowiedziany przed 50 laty przez Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego: "Pragniemy wykonać wszystko, czego żądasz. Byle tylko Polska po wszystkie wieki zachowała nieskażony skarb Wiary świętej, a Kościół w Ojczyźnie naszej cieszył się należytą wolnością". Nawiązał także do przeżywanego w tym dniu święta narodowego: "Dzieli nas od tych czasów 225 trudnych, polskich lat. Ciężar tych lat nie przytłumił mocy bijącej z kart tamtej konstytucji. Szczególnie w czasach niewoli była ona źródłem siły narodu". Dalej kaznodzieja powiedział: "Jej pierwsze słowa potwierdzały, że ponad prawem stanowionym przez człowieka - często ułomnym i niedoskonałym - zawsze jest Prawo Boże".

W świątyni zgromadziło się bardzo wielu naszych parafian i mieszkańców miasta. Nie zabrakło Posła na Sejm p. Leszka Galemby, władz samorządowych powiatu kolskiego ze starostą p. Wieńczysławem Oblizajkiem, władz miasta z burmistrzem p. Stanisławem Maciaszkiem, a także przedstawicieli partii politycznych, organizacji i kombatantów wojennych. Obecna była także delegacja z rejonu Straseni w Mołdawii. Wyróżniali się uczniowie lokalnych szkół - w tym uczniowie klas mundurowych - wraz ze swoimi nauczycielami.

Po Mszy św. delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą umieszczoną na północnej ścianie naszej świątyni farnej, upamiętniającą uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja. Okolicznościowe słowo do zgromadzonych mieszkańców wygłosił Burmistrz miasta Koła p. Stanisław Maciaszek. Uroczystości zakończyły się wspólnym odśpiewanie "Roty".dodano: 4 maja 2016

16.04.2016 r. - uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski

W sobotnie popołudnie w kolskiej farze odbył się koncert Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Poznaniu pod dyrekcją p. prof. Marka Gandeckiego. W słowie powitania, wikariusz naszej parafii ks. Szymon Jastrzębski przywołał słowa ks. kardynała Pietro Parolina, który jako legat papieski przewodniczył centralnym obchodom Jubileuszu w Gnieźnie i Poznaniu: "Niech jubileusz będzie okazji do ponownego odkrycia korzeni wiary i jej umocnienia poprzez dawanie jej innym, aby być w świecie znakami miłosierdzia i świadkami zmartwychwstania Chrystusa".

Młodzi poznańscy muzycy podczas swojego godzinnego występu w kolskiej farze zaśpiewali kilka utworów, za co zostali każdorazowo nagrodzeni oklaskami od zgromadzonych w naszej świątyni słuchaczy. Chór Kameralny, który gościliśmy w Kole, chociaż powstał zaledwie cztery lata temu, już szczyci się wieloma wyróżnieniami i nagrodami zdobytymi na najważniejszych konkursach w kraju. Ponadto, chór zapewniał oprawę muzyczną piątkowej Mszy św. w archikatedrze poznańskiej podczas centralnych obchodów Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

Po zakończeniu koncertu sprawowana była uroczysta Msza św. dziękczynna za dar Chrztu Świętego i trwanie naszego narodu w wierze katolickiej na przestrzeni wieków. Przewodniczył jej dziekan dekanatu kolskiego - ks. kanonik Władysław Waszak. W homilii za św. Pawłem powiedział: "Wszyscy, którzy otrzymaliśmy chrzest zanurzający w Jezusa Chrystusa, zostaliśmy zanurzeni w Jego śmierci. Zatem przez chrzest zostaliśmy z Nim pogrzebani po to, abyśmy i my wkroczyli w nowe życie - jak Chrystus powstał z martwych" (Rz 6, 3-4). Dodał dalej: "Oto najważniejsza przemiana, która 1050 lat temu dokonała się w życiu księcia Mieszka oraz ludzi ochrzczonych na piastowskich ziemiach. To rzeczywistość, w której każdy z nas odnajduje własną historię".

Podczas Mszy św. uczestnicy liturgii odnowili swoje chrzcielne przyrzeczenia i zostali pokropieni wodą święconą, a po Komunii św. odśpiewano uroczyste dziękczynne "Te Deum". Eucharystia zakończyła się śpiewem hymnu "Boże coś Polskę". Msza św. ubogacona została przez obecność Chóru Farnego "Lutnia" dyrygowanego przez p. Jana Kordylewskiego. W świątyni farnej na obchodach jubileuszu Chrztu Polski, obok parafian i mieszkańców miasta, obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych na czele z p. Arturem Szafrańskim - przewodniczącym Rady Miejskiej. Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz miasta Koła p. Stanisław Maciaszek, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego oraz Państwowa Szkoła Muzyczna w Kole z dyrektorem p. Markiem Kłanieckim.dodano: 18 kwietnia 2016

4.04.2016 r. - wprowadzenie relikwii Świętego Jana Pawła II

Ten dzień wpisał się wielkimi literami w historię naszej 700-letniej wspólnoty parafialnej. Progi kościoła farnego Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole powitały i przyjęły relikwie I stopnia Świętego Jana Pawła II - największego z Synów polskiej ziemi i wielkiego Papieża przełomu tysiącleci. Uroczystościom przewodniczył ks. arcybiskup Mieczysław Mokrzycki z Lwowa.

O godzinie 10.00 rozpoczęło się przedstawienie artystyczne, którego wykonawcami byli uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Kole. Młodzież w dramie teatralnej przywołała postać św. Jana Pawła II. Zespół muzyczny przygotował także kilka piosenek, które przeplatane były odtwarzanymi słowami Ojca Świętego. Młodzi mówili: "Nasz ukochany Papież, wielki Polak i wielki Święty wskazał nam kierunek ziemskiej wędrówki i zostawił drogowskazy. Niech one dla nas wszystkich będą zawsze aktualne".

Następnie celebrowana była uroczysta Eucharystia. Przewodniczył jej metropolita lwowski ks. arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, a współcelebrowali: biskup pomocniczy diecezji włocławskiej ks. biskup Stanisław Gębicki oraz proboszcz naszej parafii ks. kanonik Józef Wronkiewicz oraz przybyli kapłani z diecezji włocławskiej i kaliskiej oraz z archidiecezji gnieźnieńskiej. Na Liturgii obecni byli także duchowni z parafii dekanatu kolskiego na czele z dziekanem ks. kanonikiem Władysławem Waszakiem. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Farny "Lutnia" im. Stanisława Moniuszki pod dyrekcją p. Jana Kordylewskiego, który brał czynny udział w obu liturgiach z udziałem papieża w naszej diecezji - we Włocławku w 1991 r. i w Licheniu w 1999 r.

Po dojściu procesji wejścia do prezbiterium, Ksiądz Arcybiskup odczytał akt przekazania relikwii (są nimi włosy Ojca Świętego) i oddał je w ręce gospodarza świątyni ks. kanonika Józefa Wronkiewicza, który je ze czcią ucałował i umieścił w specjalnie na tę okazję przygotowanej dekoracji. Następnie ołtarz i relikwie zostały okadzone. Uroczystego powitania relikwii w kościele farnym dokonała rodzina Łazarów. Radość z przekazania wspólnocie naszej parafii relikwii Świętego Jana Pawła II wyraził Ksiądz Proboszcz. W krótkim słowie wstępnym mówił m.in.: "Te relikwie będziemy zawsze otaczali wielkim szacunkiem. One będą nam przypominały, że najlepszym sposobem oddania czci Świętemu jest życie według jego nauczania".

W homilii ks. arcybiskup Mieczysław Mokrzycki powiedział o papieżu: "Pobożność eucharystyczna w Jego życiu wypełniała się w adoracji Chrystusa ukrzyżowanego i Jego Matki". Będąc bliskim współpracownikiem oraz osobistym sekretarzem papieża w latach 1996-2005 bardzo dobrze poznał Ojca Świętego i podzielił się z wiernymi kilkoma anegdotami z jego życia. Wspomniał m.in.: "W jego życiu uderzała ewangeliczna prostota. Każdego dnia modlił się bardzo długo w swojej kaplicy, codziennie odmawiał poranny pacierz i śpiewał godzinki."

Nasza parafialna świątynia była wypełniona po brzegi. Bardzo wielu parafian, mieszkańców miasta Koła i okolicy przybyło do fary, aby powitać Ojca Świętego w jego relikwiach. Wśród wiernych nie zabrakło przedstawicieli władz państwowych z Posłem na Sejm p. Leszkiem Galembą, władz samorządowych miasta z burmistrzem p. Stanisławem Maciaszkiem oraz przewodniczącym Rady Miejskiej p. Arturem Szafrańskim oraz władz starostwa powiatowego. Największe grono uczestników stanowili jednak uczniowie, absolwenci oraz nauczyciele kolskiego Zespołu Szkół nr 1, w skład którego wchodzi gimnazjum od 10 lat noszące imię Świętego Papieża.

Wartym odnotowania jest także fakt, że Celebrans przewodniczył Mszy św. ubrany w ten sam ornat, w którym 7 czerwca 1991 r. papież Jan Paweł II sprawował Eucharystię na lotnisku w podwłocławskim Kruszynie w czasie swojej pielgrzymki do Polski. Po Komunii Świętej odśpiewaliśmy dziękczynne "Te Deum", a Msza św. zakończyła się błogosławieństwem relikwiami, którego udzielił Ksiądz Arcybiskup, a na zakończenie Liturgii każdy uczestnik mógł adrować oraz ucałować wprowadzone do kolskiej fary relikwie Świętego Jana Pawła II. Złoty relikwiarz, w którym przechowywane są fragmenty ciała Ojca Świętego został ufundowany przez Burmistrza miasta Koła.

Druga część uroczystości odbyła się przed budynkiem Zespołu Szkół nr 1, dokąd wszyscy udali się uroczystym przemarszu. Tam swoje słowa wdzięczności wobec Dostojnych Gości wypowiedział dyrektor placówki p. Lech Brzeziński oraz sami uczniowie. Księża Biskupi oraz Ksiądz Proboszcz dokonali poświęcenia obelisku oraz tablicy poświęconej osobie Świętego Jana Pawła II - patrona szkoły oraz Honorowego Obywatela Miasta Koła. Bogata galeria zdjęć z wydarzenia dostępna jest poniżej oraz na naszym parafialnym Facebook (fb.com/kolskafara).dodano: 4 kwietnia 2016

3.04.2016 r. - Niedziela Bożego Miłosierdzia

W pierwszą niedzielę po Zmartwychwstaniu Pańskim (w tym roku był to dzień 3 kwietnia) przeżywamy w Kościele powszechnym - Święto Miłosierdzia Bożego. Zostało ustanowione w 2000 r. przez papieża Świętego Jana Pawła II podczas kanonizacji św. Faustyny. Uroczystego aktu zawierzenia całego świata Miłosierdziu Bożemu Ojciec Święty dokonał 17 sierpnia 2002 r. w krakowskich Łagiewnikach.

Z okazji przeżywanego święta, w prezbiterium naszej świątyni farnej został wystawiony obraz Jezusa Miłosiernego oraz relikwie Świętej Siostry Faustyny - Apostołki Miłosierdzia, które mieliśmy możliwość adorować i ucałować na zakończenie każdej Mszy św. Relikwie zostały nam użyczone z naszego diecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Przez całą niedzielę, przed każdą Mszą św. oraz w Godzinie Miłosierdzia (czyli o godzinie 15.00) wspólnie odmawialiśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Na Niedzielę Miłosierdzia Bożego zakupiony został także nowy złoty ornat z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, który Ksiądz Proboszcz poświęcił w niedzielę przed poranną Eucharystią.dodano: 4 kwietnia 2016

24-27.03.2016 r. - Triduum Paschalne i uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego

W Wielki Czwartek o godzinie 18.00 uroczystą Mszą św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy celebrowanie najważniejszych liturgii w roku kościelnym. Eucharystię koncelebrowali wszyscy kapłani pracujący w naszej parafii oraz ks. prałat Tomasz Trafny, który pochodzi z naszej wspólnoty, a obecnie pracuje w Kurii Rzymskiej. Homilię o znaczeniu sakramentu kapłaństwa wygłosił proboszcz ks. kanonik Józef Wronkiewicz, który również dokonał obrzędu obmycia nóg dwunastu mężczyznom. Na zakończenie Mszy św. nasi duszpasterze, z okazji przypadającego w tym dniu swojego święta, otrzymali także życzenia od ministrantów, grup modlitewnych, chóru farnego "Lutnia" oraz nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Następnie Najświętszy Sakrament został uroczyście przeniesiony do Ciemnicy.

Przez cały Wielki Piątek trwaliśmy na adoracji w Ciemnicy. Przed południem sprawowane było nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a o godzinie 18.00 spotkaliśmy się na Liturgii Męki Pańskiej, której przewodniczył wikariusz ks. Janusz Kęsicki. Po wysłuchani opisu Męki Pańskiej uczestniczyliśmy w adoracji Drzewa Krzyża, na którym umarł Chrystus. Ostatnim momentem Liturgii było przeniesienie Najświętszego Sakramentu do specjalnie przygotowanego ołtarza zwanego Grobem Pańskim. Swoim wystrojem nawiązywał do przeżywanego w Kościele powszechnym Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia.

W Wielką Sobotę wierni gromadzili się w świątyni na adorację przy Grobie Pańskim. W czuwaniu uczestniczyli członkowie asysty parafialnej, ministranci oraz policjanci. Co pół godziny w naszym kościele odbywał się także obrzęd poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. O godzinie 11.00 Ksiądz Proboszcz poświęcił także pokarmy w szkole w Dzierawach. Wieczorem sprawowana była Msza św. Wigilii Paschalnej, której przewodniczył wikariusz ks. Szymon Jastrzębski. Składały się na nią: Liturgia Światła, Liturgia Słowa składająca się z ośmiu czytań, Liturgia Chrzcielna oraz Liturgia Eucharystyczna. Odnowiliśmy także nasze przyrzeczenia chrzcielne wspominając nie tylko własny chrzest, ale również Chrzest Polski, którego 1050. rocznicę w tym roku przeżywamy. W tym dniu w klasztorze bernardynów Wigilia Paschalna kończyła się procesją rezurekcyjną, którą zgodnie z wieloletnią tradycją przewodził proboszcz naszej parafii.

W wielkanocny poranek w uroczystej procesji z Najświętszym Sakramentem, której towarzyszyło głośne bicie dzwonów, trzykrotnie przeszliśmy wokół świątyni farnej manifestując swoją radość z faktu, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał. Procesji przewodniczył o. Oswald Jasielski - gwardian klasztoru bernardynów. Następnie sprawowana była Msza św. rezurekcyjna, którą celebrował i homilię wygłosił proboszcz ks. kanonik Józef Wronkiewicz. Oprawę Liturgii zapewnił Chór Farny "Lutnia". W południe sprawowana była Eucharystia, podczas której dzieci przyjęły sakrament Chrztu Świętego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w tych uroczystościach. Zachęcamy także do obejrzenia bogatych galerii zdjęć, które są dostępne na naszym parafialnym Facebook (fb.com/kolskafara)dodano: 28 marca 2016

18.03.2016 r. - Droga Krzyżowa na ulicach Koła

W piątek przed Niedzielą Palmową przeżywaliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej, która prowadziła ulicami miasta. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 16.30 w naszym kościele farnym Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie wszyscy przeszliśmy ulicami: Mickiewicza, Sienkiewicza, Wojciechowskiego i Blizna do kościoła Matki Bożej Częstochowskiej, rozważając mękę i śmierć Jezusa Chrystusa.

Nabożeństwu przewodniczył proboszcz naszej parafii ks. kanonik Józef Wronkiewicz. Pomiędzy kolejnymi czternastoma stacjami duży drewniany Krzyż był niesiony przez m.in. kapłanów, wdowy, osoby przeżywające chorobę, służbę liturgiczną, młodzież i dzieci. Przez całą drogę, pomiędzy rozważaniami odczytywanymi przez naszych parafian, wikariusz farny ks. Janusz Kęsicki wraz z dziewczętami ze scholi prowadził śpiew pieśni o charakterze pasyjnym. Na czele procesji, w której uczestniczyło wielu mieszkańców miasta ze wszystkich kolskich parafii, niesione były relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się we wspólne przeżywanie Drogi Krzyżowej ulicami naszego miasta, a szczególnie osobom, które to nabożeństwo przygotowały na czele z ks. Januszem. Bóg zapłać!dodano: 21 marca 2016

13-16.03.2016 r. - parafialne rekolekcje wielkopostne

13 marca, w V niedzielę Wielkiego Postu rozpoczęliśmy w kolskiej farze parafialne rekolekcje wielkopostne, które trwały do środy włącznie. Nauki rekolekcyjne głosił dla nas ks. dr hab. Michał Kieling - profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i wykładowca patrologii, historii Kościoła oraz języka łacińskiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu.

Przez cztery dni spotykaliśmy się w świątyni, aby wysłuchać głębokich w swojej treści nauk rekolekcyjnych, które nawiązywały do przeżywanego w Kościele Powszechnym - Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. We wtorek i środę, kiedy w konfesjonałach zasiedli kapłani z parafii naszego dekanatu, wielu parafian skorzystało z sakramentu pokuty i pojednania. Natomiast we wtorek podczas Mszy św. o godzinie 9.00 osoby starsze i chore miały możliwość przystąpienia do sakramentu namaszczenia chorych. Przez trzy dni Parafialne Koło Charytatywne zbierało trwałą żywność i środki chemiczne, które przed świętami zostaną przekazane rodzinom potrzebującym pomocy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w zakończonych w środę rekolekcjach parafialnych. Szczególne podziękowania składamy Ojcu Rekolekcjoniście, który przez cztery dni umacniał nas Słowem Bożym. Ufamy, że przeżyty święty czas wyda w naszym życiu dobre owoce.dodano: 17 marca 2016